You are currently viewing LINAS BALSYS: BALTARUSIJOS ATOMINĖ ELEKTRINĖ – TIESIOGINĖ GRĖSMĖ LIETUVOS SAUGUMUI

LINAS BALSYS: BALTARUSIJOS ATOMINĖ ELEKTRINĖ – TIESIOGINĖ GRĖSMĖ LIETUVOS SAUGUMUI

Baltarusijoje įvyko prezidento rinkimai. Visi žinom, kas laimės. Ko tikėtis iš „naujo“ A. Lukašenkos? Ko tik norite. Jis laviruoja tarp vakarų ir Rusijos, siekdamas išlikti. Man svarbiausias klausimas – Astravo atominė elektrinė, viso labo 50 km nuo Vilniaus. Mes, žalieji, jau seniai ir nuolatos pasisakome, kad Baltarusija nutrauktų šį pavojingą projektą, nes statomas eksperimentinis reaktoriaus modelis, dar niekur pasaulyje nebandytas, statybos pradėtos be projektinės dokumentacijos, grubiai pažeista ESPOO konvencija, įpareigojanti derinti tokius projektus ir informuoti apie jų eigą kaimynines valstybes, Lietuvą – ypatingai, kaip artimiausią kaimynę.

Astravo atomine vangiai domisi Lietuvos žiniasklaida. Nebent ieškodama kokio pikantiško konteksto. Pavyzdžiui, prieš porą dienų mane kalbino LRT televizijos žurnalistė, dirbanti „Savaitės“ laidai, ir labai spaudė savo klausimais: „O ką jūs, žalieji, padarėte, kad Astrave nebūtų statoma elektrinė?“. Pasiūliau pasinaudoti visą žinančiu „Google“ – tikrai iškris ne viena mūsų protesto akcija, straipsniai, ar mano pasisakymai, raginimai Vyriausybei ir Prezidentei imtis veiksmų, kad Astravo atominė nebūtų statoma. Kalbėjome netrumpai su žurnaliste, tačiau rezultate – kaip visada, tendencingas reportažas ne apie tai, ką daro dėl šio klausimo Vyriausybė, Prezidentė, o ką daro keli žalieji.

Vis kartojau pagrindinę mintį – nevyriausybinių žaliųjų judėjimų, žaliųjų partijos ar pavienių Seimo narių balso neužtenka! Galiu kasdien stovėti su plakatu prie Baltarusijos ambasados – jeigu apie tai tylės šiuo metu Lietuvą valdantys, nebus ir jokio rezultato.
Kiek kartų girdėjote prezidentės D. Grybauskaitės pasisakymą, kad Lietuva prieštarauja Astravo statybai? Nulį. Girdėjome tik „drąsius“ paraginimus A. Lukašenkai, o gal pačiai sau, jog Lietuva reikalaus, jog elektrinė būtų… saugi! Nepergyvenkit, dar nei viena naujai pastatyta elektrinė nebuvo pripažinta nesaugi – iki pirmos avarijos! Nes vertina tie patys  „atomščikai“, kurie ir propaguoja atominę energetiką.

Lietuvos Vyriausybė – taip pat vandens pilna burna. Tiesa, reikia pagirti – darbiniame lygmeny ESPOO konvencijos institucijose laikomės tvirtos pozicijos ir tai davė gerų rezultatų – Baltarusija pripažinta pažeidusi konvenciją. Bet nei ES vadovų tarybose, dalyvavimą kuriose tiesiog uzurpavusi prezidentė, neprileisdama premjero, nei ministrų tarybose, Lietuva nėra nei karto oficialiai ir aukščiausiu lygiu pareiškusi protesto. Ne reikalavimo, kad būtų saugi, bet protesto, kad nebūtų statoma!

Aišku, lengviausia paklausti žaliųjų – ką jūs padarėte? Ir dar, ko gero, apkaltinti Kremliaus agentais, nes pasisakėme , ir įtikinome Lietuvos žmones pasisakyti prieš Visagino atominį projektą, kuris ne tik sukeltų tiesioginį ekologinį pavojų, bet ir apsunkintų Lietuvos atsijungimą nuo Rusijos kontroliuojamo BRELL elektros perdavimo žiedo.

Jeigu mes, žalieji, būtume valdžioje, iškart paskelbtume Visagino projektą nusikalstamu, o dėl Astravo – išnaudotume pačias aukščiausias ES ir JT tribūnas, kad pasaulis suprastų tikrąją grėsmę ir imtųsi spaudimo prezidentui A. Lukašenkai. Atsimenate? Jis moka laviruoti ir pasiduoda spaudimui, kai mato, kad jam tai naudinga. Kodėl Lietuvos vadovybė negalvoja, kas naudinga Lietuvos interesams – negaliu atsakyti.

Šiandien būtina kelti šį klausimą tarptautiniu lygmeniu ir reikalauti, kad Baltarusijai nebūtų sušvelninamos ar nutraukiamos Europos Sąjungos sankcijos, nes prieš demokratiją nukreipti procesai joje tebevyksta. Tai ne tik Lietuvos problema. Baltarusijos atominė elektrinė yra ne tik grėsmė Lietuvos saugumui, bet ir visai Europai.