Svarstoma, kaip sustabdyti atliekų deginimo gamyklų statytojus

  • Post category:Naujienos

Aplinkos apsaugos komiteto posėdyje trečiadienį aptartas klausimas, ką daryti, kad Lietuvoje atliekų deginimo gamyklos neaugtų lyg ant mielių. Aplinkos ministras Valentinas Mazuronis atviras – šiandien verslui drausti kažką statyti nėra teisinio pagrindo, tačiau situaciją norima keisti. To priežastis – visuomenės ir nevyriausybinių organizacijų nerimas, kad pastačius per daug gamyklų, nebeužteks jų deginimui reikalingų atliekų, rašoma portale Grynas.lt. 

Atliekų tvarkymas – ne verslas, o būtinoji paslauga?

Seimo narys, Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas Linas Balsys pateikė savo pasiūlymą, kaip spręsti susidariusią situaciją: „Jeigu atliekų tvarkymą traktuotume ne kaip verslo šaką, o kaip būtinąją paslaugą visuomenei, kuri atliekama valstybės užsakymu skelbiant konkursą nustatytam kiekiui ir apimčiai, tada gal viskas ir išsispręstų. Reikia tik juridiškai pasižiūrėti, kaip tą galima padaryti“.

A. Salamakinas antrino kolegai ir teigė, kad galbūt įmanomas dar vienas variantas – valstybės iš „Rubicon“ perimtoje termofikacinėje jėgainėje statyti tris katilus – vieną skiedroms, vieną dujoms, vieną atliekoms: „Gal tada Vilniui ir nė vienos (naujos jėgainės) nebereikėtų?“, – svarstė parlamentaras.

L. Balsys abejojo, ar tai nebūtų didesnės investicijos.

„Iš esmės tai būtų ne tik atliekų deginimas, bet ir šilumos gamyba. Verslas yra tik gamyba, o ne deginimas. Galbūt būtų galima eiti tokiu keliu. Bijau, kad jeigu neturėsime instrumentų, neleidžiančių statyti, jie vis tiek pasistatys. Kai pastatysime tiek gamyklų Lietuvoje, kiek reikia deginimo apimčių, tada, ko gero, reiktų leisti laisvai jiems tarpusavyje konkuruoti, kad kiekviena savivaldybė galėtų rinktis, kur vežti atliekas, kur duoda geriausią kainą“, – samprotavo V. Mazuronis.

Danai: didžiausia klaida – statyti atliekų deginimo gamyklas

L. Balsys pateikė dar vieną galimą scenarijų – galbūt pakaktų Klaipėdos jėgainės pajėgumų prie jų prisijungus „Akmenės cementui“ : „Jis de facto gali tai daryti – padangas degina visą gyvenimą, gali ir daugiau ką nors deginti pasitobulinęs. Jau mes turime du egzistuojančius pajėgumus“, – sakė politikas.

Visą straipsnį skaitykite portale Grynas.lt: http://grynas.delfi.lt/aplinka/svarstoma-kaip-sustabdyti-atlieku-deginimo-gamyklu-statytojus.d?id=63510362#ixzz2nGx6CWK6