Lietuvos žaliųjų partija palaiko vilniečių protestą prieš atliekų deginimo gamyklos statybas ir ragina Vyriausybę įvertinti jos poreikį

Vilniečiai, nepritariantys mieste ketinamai statyti atliekų deginimo gamyklai šį trečiadienį 12 val. prie Vyriausybės renkasi į mitingą. Miesto gyventojų protestus prieš atliekų deginimą palaikantis Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas, Seimo narys Linas Balsys ragina šalies Vyriausybę atkreipti dėmesį ne tik į tokios deginimo gamyklos poveikį aplinkai ir žmonių sveikatai, bet ir realų poreikį.

„Raginu Vyriausybę kuo greičiau patvirtinti Valstybinį atliekų tvarkymo planą, kurio projekte numatyta tik viena atliekų deginimo gamykla bei 10 mechaninio-biologinio apdorojimo gamyklų, kuriose ketinama atskirti antriniam panaudojimui skirtas atliekas nuo biologiškai skaidžių (virtuvės) žaliavų. Taigi, po mechaninio-biologinio apdorojimo įrenginių deginimui galimų atliekų dar labiau sumažėtų. Klaipėdoje pastatytai atliekų deginimo gamyklai pagal jos pajėgumus jau dabar nepakanka žaliavos, todėl statyti dar vieną atliekų deginimo gamyklą yra tiesiog neracionalu. Jei iki šiol buvo kalbėta apie atliekų deginimo gamyklos statybas šalia Gariūnų, dabar jau kalbama ir apie panašią gamyklą Pagiriuose. Kyla klausimas, kaip šios gamyklos apsirūpins žaliava, jei jos jau dabar trūksta Klaipėdoje esančiai gamyklai?“, – teigė L. Balsys.

L. Balsys pabrėžė, kad šiandien atliekų tvarkyme pagrindinis tikslas turėtų būti pirminio rūšiavimą kiekvieno gyventojo namuose skatinimas bei mechaninio-biologinio apdorojimo įrengimų diegimas, kuris padėtų atskirti antrines žaliavas nuo biologiškai skaidžių atliekų ir taip efektyviai sumažintų atliekų, keliaujančių į sąvartynus, kiekį.

Šiuo metu koncerno „Icor“ netiesiogiai valdoma įmonė „Reenergy“ jau pradėjo įrenginėti pamatus atliekų deginimo gamyklai prie Gariūnų. Tuo tarpu vilniečiai jau yra informuojami apie trečios, panašios atliekų deginimo gamyklos statybą Pagiriuose. Vilniaus miesto gyventojai  penktadienį (lapkričio 15 d.) 18 val. yra kviečiami į Lazdynų seniūniją dėl viešo atliekų deginimo gamyklos statybos Pagiriuose aptarimo.

Pasak mitingą organizuojančių vietos bendruomenių, investuotojai, institucijos ir politikai dar nesusitvarkė su investicijomis šalia Šiaulių statomai „Toksikos“ gamyklai, kuri taip pat buvo pastatyta pernelyg galinga, neatitinkanti reikalavimų ir dabar pretenduoja į komunalinių atliekų deginimo gamyklos statusą.

Sprendimus kiekviename didesniame Lietuvos mieste pastatyti kuo galingesnę atliekų deginimo gamyklą, vilniečiai vertina ne tik neūkiškais, bet ir absurdiškais. Miesto gyventojai taip pat kreipiasi į Seimo aplinkos apsaugos komitetą, prašydami skubos tvarka sukviesti tarpžinybinį pasitarimą ir įvertinti sudariusią padėtį.

Šį trečiadienį organizuojamame mitinge miesto aplinkos tarša ir grėsme sveikatai susirūpinę Lazdynų, Gariūnų ir kitų aplinkinių mikrorajonų gyventojai ketina aptarti ir tolimesnius savo veiksmus, nukreiptus prieš atliekų deginimo gamyklos statybas.