You are currently viewing Vilniuje reikalauta Lukašenkos režimo paleisti politinius kalinius

Vilniuje reikalauta Lukašenkos režimo paleisti politinius kalinius

Politkalinis1

Antradienį Vilniuje surengta Baltarusijos politinių kalinių palaikymo akcija, kurioje dalyvavo jaunoji Baltarusijos žmogaus teisių gynėjų karta bei vieni iš akcijos iniciatorių – Seimo narys, Baltarusijos politinių kalinių „globėjas“ Linas Balsys, VU TSPMI dėstytojas Vytis Jurkonis.

Reikšminga data

Rugpjūčio 4-oji protesto akcijai pasirinkta neatsitiktinai. Tai tarptautinė solidarumo su Baltarusijos pilietine bendruomene diena. Taip pat šią dieną prieš ketverius metus Minske buvo sulaikytas vienas žinomiausių šalies žmogaus teisių gynėjų bei vienas garsiausių politinių kalinių – Alesis Beliackis, į laisvę išleistas pagal amnestiją 2014 m. birželį. Kalėti A. Beliackis buvo nuteistas dėl mokesčių vengimo, argumentuojant tuo, jog žmogaus teisių gynimo organizacija „Viasna“ naudojosi bankų sąskaitomis Lenkijoje ir Lietuvoje, rinkdama lėšas, skirtas padėti politiniams kaliniams. Tokia veikla Baltarusijoje yra nusikalstama.

Reikalavo išlaisvinimo

Akcijos organizatorių pranešime teigiama: „Nepaisant jo ankstyvo paleidimo 2014 metais, spaudimas žmogaus teisių gynėjams ir aktyvistams išlieka, o šiuo metu Baltarusijoje už grotų sėdi bent šeši politiniai kaliniai.“ Pasak protesto akcijos iniciatorių, dar keturi buvę Baltarusijos prezidento Aleksandro Lukašenkos oponentai prieš penkiolika metų dingo be žinios. Jų bylos neištirtos iki šiol.

Akcijos metu dalyviai reikalavo šiuo metu kalinčių politinių kalinių – Ihar Alinevich, Mikalai Dziadok, Yuri Rubtsou, Artsiom Prakapenka, Yauhen Vaskovich, Mikalai Statkevich – paleidimo, represijų nekalintiems nutraukimo ir pilietinių teisių užtikrinimo savo šalyje.

„Visų pirma, mes turime kalbėti apie Lietuvos visuomenės jautrumą žmogaus teisių darbotvarkėje, – sakė V. Jurkonis. – Yra daug tokių mitų, kad baltarusiai neblogai gyvena, jie čia atvažiuoja pas mus apsipirkti, bet kažkaip vis praleidžiama pro akis, kad Baltarusijoje dar yra šeši politiniai kaliniai. Jų (baltarusių) pilietinė visuomenė iš principo veikia pogrindinėmis sąlygomis, jų žiniasklaidoje apribojimai yra milžiniški.“

Artėjant šių metų spalio 11 dieną numatytiems prezidento rinkimams Baltarusijoje žmogaus teisių gynėjai baiminasi, kad vėl gali padaugėti preventyvių suėmimų, nepriklausomos žiniasklaidos ribojimo ir kitų žmogaus teisių suvaržymų.

Rūpi, kas vyksta pas kaimynus

Vieno iš politinių kalinių „globėjų“ L. Balsio teigimu, Lietuvą ir Baltarusiją siejantys ekonominiai ryšiai yra reikšmingi abiem šalims, ypač prekyba, vykstanti Klaipėdos jūrų uoste, tačiau, nepaisant ekonominės naudos, Lietuvai nėra nusispjauti į tai, kaip vykdoma politika kaimyninėje valstybėje.

Kalbėdamas apie būsimus Baltarusijos prezidento rinkimus, L. Balsys pasakojo, jog politinė kova turi būti laisva, demokratiška, jog negalima politinių rezultatų siekti represijomis. Taip pat Seimo narys paminėjo, kad kaimyninės, solidarumą Baltarusijai rodančios Europos Sąjungos valstybės reikalaus, kad rinkimuose opozicija galėtų laisvai dalyvauti bei pasisakyti. „Tai nėra labai dideli reikalavimai“, – aiškino L. Balsys.

Alfa.lt

politkalinys7

politkalinys6

politkalinys5

politkalinys4

politkalinys3

politkalinys2