Lietuvos žaliųjų partija pasmerkė praėjusią savaitę per Aplinkos apsaugos komiteto išvažiuojamąjį posėdį „Minijos naftos“ gavybos aikštelėje įvykusį incidentą. Viešoje komiteto ir naftos atstovų diskusijoje norėjusių dalyvauti piliečių „Minijos naftos“ generalinis direktorius Thomas Haseltonas ir gavybos vadovas Ignas Vaičeliūnas ne tik neįsileido pasiklausyti pokalbio, bet ir šiurkščiai apstumdė.
Pasak įvykio liudininkų, į viešą Aplinkos apsaugos komiteto delegacijos susitikimą kaimo turizmo sodyboje su „Minijos naftos“ vadovais atvyko ir keletas piliečių, norinčių iš arti pamatyti komiteto darbą, pasiklausyti komiteto diskusijų su naftos bendrovės atstovais bei užduoti keletą klausimų ir patiems komiteto nariams. Tačiau piliečiai į susitikimą nebuvo įleisti sodybos šeimininkui motyvuojant tuo, kad tai – privati valda.
Renginyje dalyvavusį Vytautą Vaitkų šokiravo Thomo Haseltono ir Igno Vaičeliūno elgesys su atvykusiais visuomenės atstovais. Pasak jo, žmonės, palikti už durų dėl to per daug nesiginčijo, į vidų nesiveržė ir kantriai laukė, kol susirinkusieji baigs diskusijas ir vyks apžiūrėti netoli esančios naftos gavybos aikštelės. Susirinkimui pasibaigus piliečiai kartu su komiteto nariais patraukė link naftos gavybos aikštelės. Tačiau atėję bendrovės vadovai pareikalavo visuomenės atstovų išeiti iš teritorijos.
„Žmonėms pasukus vartų link netikėtai prieš jau išeinančius iš teritorijos buvo panaudota fizinė jėga: vieną iš jų už rankos tempė I. Vaičeliūnas, o kitas, sugriebtas už rankos ir galvos, netgi buvo pargriautas ant žemės paties T. Haseltono. Tokie veiksmai sukėlė komiteto narių pasipiktinimą, T. Haseltonas buvo pakviestas atsiprašyti išvarytų žmonių, tačiau to nepadarė“, – sakė įvykį stebėjęs Vytautas Vaitkus.
Apie įvykį sužinojęs Seimo narys, Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas Linas Balsys teigė, kad toks „Minijos naftos“ ir „LL investicijos“ vadovo, atvesdinusio į Lietuvą JAV kompaniją „Chevron“, elgesys yra nepateisinamas. „Visuomenės atstovai turi teisę žinoti, kokius projektus, susijusius su aplinkosauga, aptarinėja politikai ir privatus verslas. Piliečių neįleidimas į viešus renginius yra įžūlus demokratijos principų ir Orhuso konvencijos, ginančios žmonių teises gauti informaciją apie aplinkos apsaugą ir dalyvauti su aplinka susijusių sprendimų priėmime, pažeidimas“, – teigė Linas Balsys.
Pasak jo, su panašiu T. Haseltono bei „Chevron“ atstovų elgesiu jau yra susidūrę Žemaitijos gyventojai. „Kaip galėtų vykti valdžios taip skatinamas dialogas tarp visuomenės ir „Chevron“ atstovų, jei žmonėms nesiteikiama atsakyti į jų klausimus, gyventojai bauginami? Vietinė bendruomenė turi teisę ginti savo žemę“, – sakė Lietuvos žaliųjų partijos lyderis.