Skamba paradoksaliai? Tik todėl, kad mes taip įpratom klausytis politikų kalbų apie komerciškai atsiperkančią Suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo veiklą, kad net nustojome apie tai galvoti kritiškai…
Visų pirma – iš karto pasakysiu – aš manau, kad SGD terminalas Lietuvai šiuo metu reikalingas. Nekalbu apie jo dydį, nekalbu apie pirkimo būdus, nekalbu apie sudarytą nuomos ir išpirkimo sutartį, kurio visuomenė nematė.
Nekalbu, ar tikrai tą terminalą turėjo statyti valstybė. Nekalbu apie tai – ar nevertėjo kooperuotis su estais ir latviais ir siekti ES paramos. Visa tai – jau praeityje ir nieko mes čia pakeisti nebegalime. Nebent daryti tai, ką politikai mėgsta labiausiai – kaltinti ar teisinti.
Kur kas racionaliau yra galvoti apie ateitį, o ne naršyti tuos klausimus, kur mes vis tiek jau nieko nebegalime pakeisti. Terminalas iš principo yra reikalingas, kaip saugumo priemonė – kaip lėktuvnešis, tankas ar prieštankinis ginklas. Jis reikalingas bent jau iki tol, kol mūsų ekonomika vis dar taip priklauso nuo gamtinių dujų tiekimo ir galimas dujų, gaunamų iš vienintelio ne itin patikimo šaltinio, tiekimo nutraukimas padarytų itin didelę žalą ekonomikai.
Kai dujų suvartojimas netolimoje ateityje ženkliai sumažės, terminalo nebereikės. Dabar – reikia. Tačiau visiškas paklydimas yra politikų siekis šį projektą padaryti tiesiogiai komerciškai atsiperkančiu.
Suprantama, kad tiems politikams gal ir būtų malonu gauti tokį tiesioginį savo veiksmų pateisinimą, kad galėtų pasakyti – „na va, ar aš nesakiau?“. Ko reikia, kad taip atsitiktų – reikia, kad „Gazprom“ siūlytų kiek galima didesnę kainą Lietuvai, o dujų suvartojimas Lietuvoje būtų kiek galima didesnis. Bet juk mūsų siekis turėtų būti visiškai priešingas!!!!
Jei pastatę terminalą, priversime rusus pardavinėti dujas pigiau, nei galėtų tuo atveju, kai mes neturime pasirinkimo, – VALIO! Terminalas, net stovėdamas neveikdamas, jau pasiteisintų, nors politikams būtų sunkiau įrodyti to projekto naudą, nes reikėtų lyginti tai, kas yra, ir tai, kas galėtų būti.
Visiškai nelogiška ir kenksminga taip pat šiuo metu yra siekti, kad „Gazprom“ nesumažintų dujų kainų iki terminalo statybos pabaigos, kad vėliau tas sumažinimas atrodytų politiškai patrauklesniu. Tikrai vargu ar politikų įvaizdis vertas pusės milijardo litų dujų vartotojų nereikalingų papildomų išlaidų už „Gazprom“ dujas, laukiant terminalo statybos projekto pabaigos.
Visiškas absurdas būtų atsisakyti darbo vietas kuriančios ir pridėtinę vertę nacionalinėje ekonomikoje didinanančios atsinaujinančios energetikos plėtros vien tik tam, kad būtų didesnis dujų vartojimas. Ir jau visiškas kenkimas valstybei būtų saugumo užtikrinimo poreikius viršijantis specialiai didesnis dujų vartojimas mūsų dujomis kūrenamose elektrinėse vietoje kol kas pigesnės importuojamos elektros pirkimo.
Išties – jei „Gazprom“ elgsis adekvačiai – dujos, importuojamos vamzdžiais iš Rusijos, visada bus pigesnės, nei importuojamos suskystintos dujos. Dėl paprastos priežasties – jų savikaina yra kur kas mažesnė. Todėl jei rusai elgsis protingai, o mes jiems netrukdysime taip elgtis, suskystintų dujų terminalas niekada nebus naudojamas.
Aišku – Putino vadovaujama Rusija gali elgtis ir neadekvačiai. Bet ar mes to norime? Manau, kad absoliutii dauguma savo valstybę tikrai mylinčių lietuvių atsakys neigiamai. Mes norėtume turėti ateityje adekvačius kaimynus. Todėl ir sakau – Lietuvos tikslas turėtų būti neveikiantis SGD terminalas. Juk kai mes perkame ginklus savo šalies galimai gynybai – mes nesiekiame specialiai vėliau, kad kiltų karas, kad politikai pateisintų padarytas išlaidas? Reikėtų panašiai elgtis ir energetikoje.
Martynas Nagevičius yra Lietuvos žaliųjų partijos Energetikos komiteto pirmininkas, kandidatas į Europos Parlamentą.