L. Balsys „Visus metus po referendumo dėl VAE Lietuvos vadovybė demonstruoja cinizmą ir nepagarbą savo žmonėms“

Šiandien referendumui dėl naujos atominės elektrinės statybos Lietuvos Respublikoje sukanka lygiai metai. Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas, Seimo narys Linas Balsys teigia esantis nusivylęs, kad Lietuvos valdžia per metus nesugebėjo priimti sprendimo dėl referendumo rezultatų įgyvendinimo ir iki šiol ignoruoja piliečių išsakytą valią.

Pasak L. Balsio, šiandieninė situacija Lietuvoje dėl referendumo rezultatų ignoravimo tampa panaši į padėtį tokiose demokratijos stokojančiose valstybėse, kaip Rusija ar Baltarusija.

„Kas praėjus metams po referendumo padaryta? Nieko. Lygiai prieš metus įregistravau Seime 10-ties įstatymų pataisas, kurios leistų įvykdyti referendumo rezultatus, paskelbiant negaliojančiais Visagino atominę elektrinę įteisinančius įstatymus. Deja, jie taip ir guli, neįtraukti į Seimo darbų planus. Dabartinė  centro kairės Vyriausybė, nusileisdama atominės energetikos oligarchų ir jiems pataikaujančios Prezidentūros spaudimui, bando ciniškai ir atvirai ignoruoti tautos referendume pareikštą valią, apsimesdama, kad vykdo kažkokias tolimesnes logiškai nepaaiškinamas derybas dėl šio žlugusio projekto.

Praėjusiais metais įvykęs referendumas, kuriame daugiau nei 62 proc. balsavusių pasisakė prieš atominės elektrinės statybas Lietuvoje, parodė, kad mūsų piliečiai yra išsivadavę nuo sovietinio mentaliteto ir sugeba būti saugikliu, neleidžiančiu valdžiai elgtis taip, kaip ji ir ją spaudžiančios interesų grupės nori. Apgailėtina, kad sovietinis diktatūrinis mentalitetas vis dar yra būdingas šalies prezidentei bei Lietuvos Vyriausybei. Protu sunku suvokti, kad tai vyksta demokratinėje valstybėje, kuri šiuo metu pirmininkauja piliečių teises ginančiai Europos Sąjungai“, – kalbėjo L. Balsys.

Pasak L. Balsio, šiandien Vyriausybės atstovai turėtų ne slapukauti ir vengti atsakomybės vykdyti piliečių valią, o atstovauti savo rinkėjus bei pagalvoti apie Lietuvos, pirmininkaujančios ES Tarybai, įvaizdį, kuris kenčia dėl demokratijos principų nepaisymo.

Lietuvos žaliųjų partijos energetikos komiteto pirmininkas, Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos prezidentas Martynas Nagevičius pritaria, kad šiandien kalbant apie Visagino atominės elektrinės statybas svarbus ne tik ekonominio atsiperkamumo bei saugumo, bet ir pilietinės demokratijos klausymas.

„Net jei „Hitachi“ pasiūlytų pastatyti atominę elektrinę visai veltui, ar tai atpirktų žmonių nusivylimą demokratija? Mano nuomone – ne. Per metus situacija pasaulyje energetikos sektoriuje taip pasikeitė, kad jau dabar aiškiai matosi, jog prieš metus rinkėjai, balsavę prieš branduolinę energetiką, pasielgė teisingai. Tarptautinė energetikos agentūra pripažįsta, kad branduolinė energetika pastaraisiais metais dėl įvedamų saugumo reikalavimų tiek pabrango, kad ji jau tapo brangesnė ir už gerokai patobulėjusią atsinaujinančią energetiką. Per metus Europos Sąjungoje nebuvo pradėtas nei vienas naujas atominės elektrinės projektas, o tų kelių jau seniai vykdomų atominių elektrinių projektų oficialiai deklaruojamas statybų pabaigos laikas šiandien yra dar labiau nutolęs, nei buvo prieš metus. Atsinaujinanti energetika milžinišku greičiu pradėjo vystytis ne tik Europos Sąjungoje, bet ir JAV bei Kinijoje“, – sakė M. Nagevičius.

M. Nagevičiaus teigimu, atsinaujinančios energijos (ypač biomasės, vėjo) potencialas Lietuvoje yra labai didelis, todėl reikėtų išnaudoti tai, ką mes turime.

„Esame Energetikos ministerijai pateikę Nacionalinės energetikos strategijos be atominės elektrinės gaires, kurios įrodo, kad galime apsirūpinti elektros energija ir šiluma iš savo išteklių, kurie yra daug efektyvesni ir pigesni“, – sakė M. Nagevičius.