Linas Balsys: „Kalbama, kad niekas nebus daroma prieš žmonių valią, tačiau daroma priešingai“

Priėmus įstatymų pataisas, atvėrusias galimybę Lietuvai pasirašyti sutartį dėl skalūninių dujų žvalgybos ir gavybos su JAV kompanija „Chevron“, Seimo narių, ministro pirmininko Algirdo Butkevičiaus ir prezidentės Dalios Grybauskaitės elektroninį paštą užplūdo Žemaitijos gyventojų protesto laiškai. 

Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas ir Seimo narys Linas Balsys sakė palaikantis Žemaitijos gyventojų protesto akciją, kuria jie Seimo nariams, premjerui ir prezidentei išreiškė tvirtą poziciją prieš skalūninių dujų žvalgybą ir gavybą. „Kviečiu visus politikus, kaip ir aš, gavusius iš piliečių nerimo pilnus laiškus dėl skalūnų dujų ir naftos žvalgybos ir gavybos, įdėmiai perskaityti jų argumentus ir į juos atsižvelgti. Man nesuprantama, kaip galima kalbėti, jog niekas nebus daroma prieš žmonių valią, kaip ne kartą yra sakęs premjeras A. Butkevičius, ir tuo pat metu šaltakraujiškai rengtis pasirašyti sutartis su JAV kompanija „Chevron“,  – teigė Linas Balsys.

Laiške piliečiai išreiškė nepritarimą vykdyti skalūninių dujų žvalgybą ir gavybą ir pateikė motyvuotas šio sprendimo priežastis. Gyventojai baiminasi ne tik dėl hidraulinio ardymo technologijos metu naudojamų cheminių medžiagų žalos vandens ištekliams, bet taip pat ir dėl to, kad skalūnų dujų žvalgyba ir gavyba taps kliūtimi  Žemaitijos regionams ateityje vystyti turizmą, ekologinę žemdirbystę, žuvininkystę ir kitas aplinkai draugiškas veiklas, kurios sukurtų daugiau ilgalaikių darbo vietų nei skalūnų pramonė. Laiške teigiama, kad skalūnų dujų indėlis į energetinę nepriklausomybę yra per mažas, kad pateisintų keliamą riziką. JAV energetikos informacijos agentūra neseniai paskelbė, kad Lietuvoje glūdinčių skalūninių dujų šaliai pakaktų vos 3 metams.

Seimo narys ir Lietuvos žaliųjų partijos lyderis taip pat sukritikavo ir pirmojo žvalgomojo gręžinio atidarymą Šilutės rajone, šalia Stemplių kaimo. „Smerkiu ciniškus ir sovietinio stiliaus propagandą primenančius veiksmus per netoli Šilutės vykusį parodomąjį „Chevron“ kontroliuojamos įmonės „LL investicijos“ gręžinio atidarymą. Jo metu buvo prisidengta net vaikais, kurie, esą, labai džiaugėsi kirpdami atidarymo juostelę ir simbolizavo bendruomenės paramą. Neatmestina galimybė, jog šis žvalgybinis gręžinys bus pritaikytas ir hidrauliniam plėšymui, nes „Chevron“, įsigijusi „LL investicijų“ akcijų, perėmė ir šiai kompanijai prieš šešerius metus išduotą licenciją bendrai angliavandenilių žvalgybai ir gavybai. Tuo metu įstatymai nenumatė atskirų leidimų skalūniniams angliavandeniliams, todėl „Chevron“, prisidengusi „LL investicijų“  vardu, gali bandyti vykdyti skalūninių dujų žvalgybos ir gavybos veiklą, nekreipdama dėmesio į Seimo pakeistus įstatymus. Manau, kad tuo turėtų susidomėti Lietuvos teisėsaugos institucijos“,  – sakė Linas Balsys.