Linas Balsys įregistravo įstatymą dėl priverstinio tuberkulioze sergančiųjų gydymo

Tarptautinę tuberkuliozės dieną Lietuvos žaliųjų partija atkreipia visuomenės dėmesį į tuberkuliozės plitimo Lietuvoje mastą bei reikalingą visuomenės apsaugą nuo šios pavojingos ir užkrečiamos ligos. Tam, kad būtų užtikrintas efektyvesnis šios ligos gydymas, Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas, Seimo narys Linas Balsys įregistravo Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo projektą dėl priverstinio tuberkuliozės gydymo.  

Pasak L. Balsio, naujo įstatymo projektas atvers galimybę priverstinai hospitalizuoti asmenis, kurie serga pavojinga, atsparia vaistams tuberkuliozės forma bei sukelia pavojų šia liga užsikrėsti aplinkiniams.

„Šiuo metu nėra sąlygų laikinai hospitalizuoti asmenis, kurie vengia gydymo. Lietuvos žaliųjų partijos Sveikatos komiteto parengtu įstatymu gydytojas, nustatęs socialinės rizikos suaugusiam asmeniui atvirą tuberkuliozės formą, būtų įpareigojamas per 12 valandų sergantįjį informuoti apie priverstinį hospitalizavimą ir gydymą. Nesant galimybių informuoti tokį sergantįjį, medicinos darbuotojas kartu su policijos pareigūnu vyktų sergančiojo nurodytu adresu ir pasirašytinai supažindintų jį su priverstinio hospitalizavimo ir priverstinio gydymo sutikimu. Jeigu atvira tuberkuliozės forma sergantis socialinės rizikos suaugęs asmuo atsisakytų arba nesugebėtų pasirašyti, jis būtų pristatomas į specialios paskirties tuberkuliozės ligoninę arba skyrių, kurio administracija per 12 valandų nuo sergančiojo priverstinio hospitalizavimo prašytų teismo leidimo apriboti šio asmens laisvę, jį priverstinai hospitalizuoti ir priverstinai gydyti“, – sakė L. Balsys.

Be teismo sprendimo nutraukti atvira tuberkuliozės forma sergančio asmens priverstinį hospitalizavimą ir priverstinį gydymą galėtų tik jį gydantis gydytojas ir tik tada, kai būtų baigtas visas gydymo kursas.

Lietuvos žaliųjų partijos Sveikatos komiteto koordinatorė Joana Tamkevičiūtė teigia, jog priverstinio gydymo tikrai nereikia tiems, kurie suvokia daromą žalą aplinkiniams. Jis bus taikomas tik asocialiems asmenims, piktybiškai vengiantiems gydymo. „Asocialūs žmonės, piktnaudžiaujantys alkoholiu ar narkotinėmis medžiagomis, nesirūpina savo sveikata, net ir pajutę ligos požymius nesikreipia į medikus. Taip liga užleidžiama, o susirgę tokie asmenys nerodo noro pasveikti, laikytis higienos reikalavimų, todėl gydymo rezultatai dažniausiai būna prasti, be to, užkrečiami šeimos nariai, aplinkiniai žmonės. Joks žmogus neturi teisės kenkti kitiems“, – teigė J. Tamkevičiūtė.

Joana-Tamkevičiūtė

 Pasak Lietuvos žaliųjų partijos Sveikatos komiteto koordinatorės, priverstinis gydymas yra vienintelė išeitis nuo šios ligos ne tik apsaugoti aplinkinius, išgydyti patį sergantįjį, bet ir sumažinti biudžeto išlaidas, kurių reikia sunkios formos, atvira tuberkuliozės sergančiųjų gydymui. „Kai kurie sergantieji tuberkulioze slepia ligą nuo artimųjų ir taip padidina rizika ja užsikrėsti aplinkiniams. Tuberkuliozės, gydymas trunka 6-8 mėnesius, o vieno ligonio išgydymas valstybei kainuoja apie 6-7 tūkstančiai litų. Užleidžiama, chaotiškai arba su pertraukomis gydoma tuberkuliozė tampa lėtinė ir sunkiai pagydoma liga, o  daugiau nei pusė ligonių ir toliau platina ligos sukėlėjus. Didžiausia problema yra ta, kad, jei ligonis nebaigia gydymo, tuberkuliozės sukėlėjai tampa atsparūs vaistams, o tokio ligonio gydymas užtrunka ne vienerius metus ir kainuoja dešimtis tūkstančių litų. Taip pat garantijų, jog atsparia vaistams tuberkuliozės forma sergantys pasveiks, nėra. Todėl ligonis turi būti gydymas jau iškart po ligos diagnozavimo. Pradėjęs gydytis, žmogus jau po kelių savaičių tampa mažai pavojingas aplinkiniams“, – kalbėjo J. Tamkevičiūtė.

2014 metų Europos užkrečiamųjų ligų prevencijos ir kontrolės centro ataskaitos duomenimis, pagal vaistams atsparios plaučių tuberkuliozės forma sergančiųjų atvejų skaičių Europos Sąjungai priklausančiose šalyse Lietuva užima pirmą vietą. Iš 499 tokių atvejų Europoje šia liga sergančiųjų Lietuvoje gyvena 116 žmonių, Rumunijoje – 113. Pagal sergamumą tuberkulioze Lietuva taip pat išlieka pirmaujanti Europos Sąjungoje.

Lietuvos tuberkuliozės registro bei Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, 2012 m. užregistruoti 1274 nauji plaučių tuberkuliozės atvejai. Naujų plaučių tuberkuliozės su dauginio atsparumo vaistams išgydymo rezultatai nuo 2004 m. iki 2010 m. išlieka panašūs: apie 30 proc. pacientų nutraukia gydymą, apie 20 proc. miršta. Lietuvoje 2012 m. nuo tuberkuliozės mirė 209 asmenys.