Lietuvos URM: Baltarusija grubiai pažeidžia Espo konvenciją

  • Post category:Naujienos

Lietuvos Užsienio reikalų ministerija pareiškė, kad paskutiniai Baltarusijos sprendimai dėl Astravo atominės elektrinės statybos šiurkščiai pažeidžia Espo konvenciją. Be to, Lietuva teigia negavusi oficialaus kvietimo į Baltarusijos Vilniuje antradienį rengiamą diskusiją dėl Astravo AE ir vadina tai provokacija.

Anot URM, tarp tokių sprendimų – išduoti licenciją Astravo atominės elektrinės pirmojo bloko branduolinei įrangai, pasirašyti dekretą dėl reaktoriaus statybos pradžios, kol vyksta poveikio aplinkai vertinimo procedūros.

Lietuva dar kartą kreipėsi į Baltarusiją, prašydama pateikti atsakymus dėl Astravo AE statybos projekto.

“Lietuva nuo 2009 metų prašo ir iš Baltarusijos negauna atsakymų į esminius klausimus dėl šio projekto: kodėl statybai buvo pasirinkta aikštelė prie Vilniaus, kada bus atlikti jos seisminiai tyrimai, koks bus poveikis Neries upei bei požeminiams vandenims Lietuvoje ir Lietuvos gyventojams”, – teigiama ministerijos pranešime.

URM pranešė, jog gruodžio 3 dieną dar kartą pateikė išsamius klausimus Baltarusijai. Anot ministerijos, ji nebuvusi informuota apie šios šalies ketinimus organizuoti dar vieną renginį Vilniuje apie atominę elektrinę.

Aplinkos ministerijos Taršos prevencijos departamento direktoriaus Vitalijus Auglys BNS antradienį sakė, jog ministerija nėra gavusi oficialaus kvietimo į baltarusių renginį.

“Mums tai yra naujiena, jokių oficialių pakvietimų negavome. Niekas nebuvo derinta – nei renginio tema, nei laikas, nei vieta ir panašiai. Kiek neoficialiai girdėjau, tai yra dvi organizacijų lygio organizacijų diskusijos. Tai nėra tarpvalstybinio susitarimo dvasioje. Tai yra provokacinio lygmens renginys”, – BNS sakė V.Auglys.

Espo konvencijos Įgyvendinimo komitetas šių metų balandį konstatavo, kad Baltarusija pažeidė konvenciją ir paragino pateikti išsamius atsakymus į  Lietuvos keliamus klausimus, atsižvelgti į Lietuvos ekspertų ir visuomenės pateiktus komentarus bei įvykdyti kitus Espo konvencijos reikalavimus.

Rugpjūčio pabaigoje Baltarusija surengė konsultacijas Vilniuje. Šalis teigia, kad veikia pagal Espo konvenciją, o ignoruodama Baltarusijos pasiūlymus Lietuva pažeidžia geros kaimynystės dvasią. Tuo tarpu Lietuva teigia, jog kol nepateikti pilni atsakymai, jokios konsultacijos negali vykti.

Lietuvos pareigūnai teigia negaunantys atsakymų iš Minsko, kodėl atominei elektrinei pasirinkta Astravo aikštelė, esanti vos 50 kilometrų nuo Lietuvos sostinės Vilniaus. Taip pat neatsakyta, kodėl Baltarusija neatlieka seisminių tyrimų, nors XIX amžiaus pabaigoje ir XX amžiaus pradžioje toje vietoje buvo užfiksuoti stiprūs žemės drebėjimai.

Lietuva taip pat teigia laukianti atsakymų, kaip bus vykdomi reaktoriaus aušinimo darbai. Elektrinę numatoma aušinti Neries vandeniu, nors pati elektrinės aikštelė yra aukščiau upės ir nutolusi 10 kilometrų – tai didina tikimybę, kad aušinimo sistema gali sutrikti.

Atominę elektrinę Astrave turėtų statyti Rusijos kompanija “Rosatom”. Baltarusija skelbia planuojanti, kad statybos bus baigtos 2020 metais
Šaltinis: http://kauno.diena.lt/naujienos/lietuva/politika/lietuvos-urm-baltarusija-grubiai-pazeidzia-espo-konvencija-587185#ixzz2nk6PNKcm