Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas, Seimo narys Linas Balsys Seime įregistravo Gyvūnų gerovės įstatymo pataisas, kuriomis siekia Lietuvoje įtvirtinti draudimą dėl kailių auginti ir žudyti kailinius žvėrelius.
„Europos Sąjungos šalių įstatymuose vis labiau įsitvirtina nuostata, draudžianti kailinius žvėrelius auginti, žudyti ir verstis jų kailių prekyba. Tarp jų – Jungtinė Karalystė, Austrija, Kroatija, Nyderlandai. Tokį sprendimą nesutrukdė priimti ir tai, kad ši valstybė buvo viena iš lyderių pasaulyje pagal išdirbamų audinių kailiukų skaičių. Nyderlandų senatas balsavo už audinių auginimo uždraudimą vien dėl etinių priežasčių. Šiandien, kai galime technologijų pagalba pagaminti daugybę sintetinių audinių, todėl nesuprantama ir archajiška atrodo auginti ir žudyti gyvūnus vien dėl prabangos“, – sakė L. Balsys.
Pasak L. Balsio, Lietuvoje veikiančios kailių fermos dažnai ne tik nesilaiko gyvūnų gerovės standartų, bet ir sistemingai pažeidinėja aplinkosauginius reikalavimus.
„Nevyriausybinės organizacijos „Tušti narvai“ tyrimas atskleidė, kokiomis apvertinomis sąlygomis kailių fermose laikomi gyvūnai: neužtikrinamos net paprasčiausios jų gerovei būtinos sąlygos, jie laikomi ankštuose narvuose, dažnai pasitaiko kanibalizmo atvejų. Kailių fermos dažnai išvengia patikrinimų, arba jie būna itin formalūs, o jei savininkai ir nubaudžiami, tai noriai moka baudas, nes tai yra pigiau, nei ištaisyti pažeidimus. Netvarkomos mėšlidės, nutekančios srutos, užsiveisę musių spiečiai – tai daugumos kailių fermų realybė. Žmonės, gyvenantys šalia tokių fermų, nuolat skundžiasi suprastėjusia gyvenimo kokybe dėl smarvės, užteršto vandens ir kenkėjų antplūdžio. Kailių fermos daro didelę žalą aplinkai, žmonių gyvenimo kokybei ir ši situacija ilgus metus nesikeičia“, – sakė L. Balsys.
Po nevyriausybinių organizacijų skundų prieš porą metų patikrinus 31 Šiauliuose veikiančią kailių fermą net 22 iš jų aptikti pažeidimai – veikla pradėta, neatlikus būtino poveikio aplinkai vertinimo. Šių ūkių savininkai atsipirko baudomis.
Seimo narys siūlo, kad Lietuvos teisės aktuose būtų įtvirtintas naujas reglamentavimas, numatantis, jog gyvūnai dėl jų kailio negali būti veisiami, auginami nenatūraliomis ir dėl to žiauriomis sąlygomis žudomi.
Lietuvoje 2016 metais atliktos apklausos duomenimis, net 58 proc. Lietuvos gyventojų mano, kad veisti ir žudyti laukinius gyvūnus dėl jų kailio yra nepriimtina.