Šeštadienį Vilniuje galima buvo pamatyti neįprastą vaizdą – centrinėse miesto gatvėse, šalia Rusijos bei Baltarusijos ambasadų vaikščiojo atominiai zombiai. Taip žalieji paminėjo Černobylio katastrofos 28-ąsias metines.
Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas, Seimo narys Linas Balsys sakė, jog akcija siekiama atkreipti visuomenės bei politikų dėmesį į atominių elektrinių keliamą pavojų bei pasisakyti už aktyvesnę švarios, atsinaujinančios energijos išteklių Lietuvoje plėtrą.
„Černobylio atominės elektrinės katastrofa visam pasauliui parodė, jog saugių branduolinių reaktorių nebūna. Radioaktyviomis medžiagomis buvo užterštos didelės teritorijos, daugybė gyventojų bei avarijos likviduotojų , tarp kurių ir nemažai sovietų kariuomenės per jėgą nusiųstų lietuvių, gavo dideles radiacijos dozes, susirgo mirtinomis ligomis. Fukušimos katastrofa, kurios pasekmių nesiseka suvaldyti iki šiol, daugelį valstybių privertė pergalvoti savo atominės energetikos vystymo planus ir pasukti atsinaujinančios energetikos keliu. Tai turėtų būti ne tik Lietuvos, bet ir viso Baltijos jūros regiono valstybių prioritetas. Apgailėtina, jog Lietuvos Vyriausybė, nepaisant šalies piliečių referendume išreikštos valios, vis dar trypčioja vietoje, neatsisakydama savo atominių ambicijų. Jau ne kartą nepriklausomi mokslininkai ir ekspertai yra įrodę, jog Visagino atominės elektrinės projektas Lietuvai ekonomiškai yra nenaudingas, dar labiau pririša mūsų energetikos sistemą prie Rusijos, kas kelia strateginį pavojų šalies saugumui, ypač dabartinėje geopolitinėje situacijoje, apsunkina Lietuvos perdavimo tinklų sinchronizaciją su Vakarų Europa“, – sakė L. Balsys.
Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas, Seimo energetikos komisijos narys teigia, jog Lietuva užsitikrinti energetinę nepriklausomybę nuo brangių rusiškų dujų gali tik efektyviau vartodama energiją bei geriau išnaudodama vietinius išteklius, tokius, kaip biokuras, vėjo energija.
„Pradėjus veikti galingai elektros jungčiai su Švedija, atsiras ne tik galimybė itin pigiai nusipirkti skandinaviškos elektros, bet ir įsijungti į bendrą atsinaujinančios energetikos subalansavimo sistemą“, – teigė L. Balsys.
Pasak L. Balsio, šiandien Lietuvos ir jos gyventojų saugumui didžiausia grėsme tampa šalia Lietuvos sienų planuojamos statyti Astravo bei Kaliningrado atominės elektrinės.
„Nors Kaliningrado atominės elektrinės statybos darbai yra sustabdyti, tačiau vis pasigirsta planų juos vėl atgaivinti. Astravo atominės elektrinės statybos darbai toliau aktyviai vykdomi. Vos už keliasdešimt kilometrų nuo Vilniaus statoma atominė elektrinė katastrofos atveju gal tapti radioaktyvia bomba ne tik Lietuvai, bet ir didžiajai daliai Europos. Lietuvos valdžia visą laiką tik mandagiai kartoja, jog Astravo atominė būtų saugi, puikiai suprasdama, kad tai neįmanoma. Tiek Vyriausybė, tiek prezidentė, nuolat važinėjanti į vadovų tarybas Briuselyje, turėtų Europos Sąjungos lygiu ryžtingai pasisakyti, jog didžiulį pavojų Europai keliantis Rusijos ir Baltarusijos atominis projektas Astrave privalo būti nutrauktas. Lietuvos žaliųjų partija solidarizuojasi ir palaiko Baltarusijos režimo opozicijos aktyvistus, šiuo metu taip pat protestuojančius prieš atominę elektrinę. Raginu ir kitas politines jėgas prisijungti“, – sakė L. Balsys.