You are currently viewing Savivaldybių atstovai turi teisę užkirsti kelią skalūninių dujų gavybai

Savivaldybių atstovai turi teisę užkirsti kelią skalūninių dujų gavybai

  • Post category:Naujienos

Gegužės 6 d. Žygaičiuose, Rietave bei Šilutėje įvyko susitikimas su Lietuvos žaliųjų partijos pirmininku, Seimo nariu Linu Balsiu. Jis kartu su savo padėjėjais Remigijumi Lapinsku ir Gintaru Saldžiūnu atvyko pakalbėti bendruomenėms aktualiais klausimais.

Kurie teisūs – pasisakantys už atominės elektrinės statymą, skalūninių dujų žvalgybą ir išgavimą ar tie, kurie pareiškė tvirtą „NE“? Kodėl atsinaujinantys energijos šaltiniai – mūsų ateities energetika? Kaip tai gali stiprinti rajono bendruomenes? Šiais ir kitais daugeliui rūpimais klausimais vakar Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas L. Balsys kvietė vietinių bendruomenių narius į diskusiją.

 Aktyviausiai gyventojai diskutavo aptardami klausimus, susijusius su skalūninių dujų gavyba Žemaitijos krašte. Žygaičiuose ir Rietave į renginį susirinko pilnos salės žmonių, panorusių pasidalinti savo problemomis su Lietuvos žaliųjų partijos atstovais.

 Susitikimo metu Seimo narys Linas Balsys teigė, kad nerimą kelianti skalūninių dujų žvalgyba ir gavyba verčia Lietuvos gyventojus skubiai susimąstyti apie savo ateitį. Pasak jo, žmonės turėtų pasimokyti iš JAV, kur nuo 2006 m. skalūno dujų gavyba smarkiai įsibėgėjo ir atnešė daug neigiamų padarinių: užterštas ne tik vanduo, bet ir oras, dirvožemis, teritorijoje, kuriose išgaunamos dujos, sunyko žemės plotai.

 Susitikime tarptautinė energetikos bendrovė „Chevron“ buvo prilyginta Lietuvos žemių išnaudotojai, kadangi išgaudama skalūnines dujas sumokėtų tik menką pelno procentą, o paskui, iš žemių pasiėmusi visą naudą, paliktų jas vietiniams gyventojams be jokios vertės –  sunykusias ir užnuodytas.

 L. Balsys nerimavo, kad dėl skalūno dujų gavybos jaučiamas didelis spaudimas iš Prezidentūros. Pasak Seimo nario, „Chevron“ atstovams aukščiausiosios valdžios durys visuomet atviros, tačiau paprasti žmonės į jas su savo problemomis sunkai „prisibeldžia“.

Vienu iš veiksmingiausių ginklų kovai su skalūno dujų žvalgyba ir gavyba Seimo narys L. Balsys bei jo padėjėjai pasiūlė Savivaldybės tarybos nepritarimą šiems veiksmams. Pastaroji savo sprendimu gali nepritarti poveikio aplinkai programai, jei dėl jos tvirtinimo kreiptųsi projekto vykdytojai. Pasak Lietuvos žaliųjų partijos lyderio, tokiu būdu pačios Savivaldybės užkirstų kelią skalūninių dujų žvalgybai ir gavybai.

 Kaip vieną iš galimybių energetikoje L. Balsys pasiūlė galimybę plėtoti biokogeneraciją – šilumos ir energijos gavybą, panaudojant vietinį biokurą. Taip šalis galėtų ne tik apsirūpinti elektra ir šiluma, bet taip pat būtų sukurta kelios dešimtys tūkstančių naujų darbo vietų.