Gerbiamieji kolegos, iš tikrųjų truputėlį keista, kad vėl mes krypstame į diskusiją apie energetiką, apie atominę energetiką, jos reikia ar nereikia. Tai yra labai reikalinga ir būtina diskusija ir ją tikrai reikėtų tęsti. Bet šiandien mes turime diskutuoti apie tai, ką mus įpareigoja įstatymas, tai yra kaip mes įgyvendiname tautos sprendimą, priimtą referendume, nestatyti atominės elektrinės. Todėl aš pateikiau atskirą pataisą prie darbo grupės išvadų. Didžiajai išvadų daliai aš galėčiau pritarti, išskyrus keletą dalykų, kuriuos gal trumpai ir pristatysiu.
Siūlau pavadinime žodį „rezultatų“ pakeisti į „sprendimo“. Skambėtų taip: „Dėl konsultacinio patariamojo referendumo dėl naujos atominės elektrinės statybos Lietuvos Respublikoje sprendimo įgyvendinimo“. Čia yra galbūt toks lingvistinis daugiau dalykas. Man, kaip žmogui, visą gyvenimą dirbusiam su tekstais, tai yra šioks toks nonsensas – rezultatų negalima įgyvendinti, galima įgyvendinti sprendimus, o sprendimas ir yra rezultatas. Tai mes turime sakyti taip, kaip mus įpareigoja Referendumo įstatymas, kad Seimas, referendumui priėmus sprendimą, o sprendimas referendume, kaip žinote, priimtas, per mėnesį svarsto, kaip bus įgyvendinamas tas sprendimas. Taigi čia kolegai M. Basčiui būtų atsakymas į vieną iš tokių labai dažnai kartojamų atsainių pasakymų, kad referendumas esą buvęs patariamasis. Ne, jis buvo patariamasis, bet jo sprendimas yra privalomas. (Balsai salėje) Gerbiamieji, paklausykite, paskaitykite įstatymą, kas parašyta. Privalomasis referendumas yra tas, kurį privalu rengti, todėl jis yra privalomasis. Kitų referendumų rengti neprivalu, jie yra patariamieji, bet kai jie yra surengiami, abiejų sprendimai yra būtini. Deja, gerbiamieji kolegos konservatoriai, kurie „prapylėte“ referendumą, nepavyko šitas jūsų ėjimas. (Balsai salėje) Siūlome visur sakyti „sprendimas“.
Tačiau esminis dalykas, ką norėjau pasakyti, dėl ko mūsų nuomonės darbo grupėje šiek tiek išsiskyrė su gerbiamosios I. Šiaulienės ir gerbiamųjų konservatorių, kurie buvo sudarę savotišką mažytę vaivorykštės sąjungėlę šioje darbo grupėje, – vis dėlto šioje geroje rezoliucijoje trūksta vienos pastraipos. Siūlau papildyti 6 pastraipa, kad Seimas pasisako už įstatymo, reglamentuojančio atominės elektrinės statybą, ir su jais susijusių teisės aktų paskelbimą nustojusiais galios, dėl to pateikiant ir priimant atitinkamas pataisas. Tą gali ir privalo padaryti Vyriausybė, esu įregistravęs pataisas ir aš, galima viską svarstyti.
Seimo rezoliucija yra politinis vertinimas, yra mūsų pasakymas žmonėms atvirai į jų atvirą nuomonės pareiškimą – mes nepritariame atominei. Mes šita rezoliucija turime ir privalome pasakyti, kad gerbiame tautos valią. Taigi vien pasakymo neužtenka. Seimas dirba priimdamas įstatymus arba juos taisydamas. Mūsų pareiga, įgyvendinant tautos valią, yra paskelbti nustojusiais galios tuos įstatymus, kurie atvėrė kelią atominei elektrinei, kuriai nepritaria žmonės. Manau, tai yra logiška ir paprasta.
Kadangi jau prasidėjo diskusija apie energetiką apskritai, tai gal porą pastabų norėčiau pasakyti. Visus dalykus kartais bandoma suplakti į vieną, esą ir mūsų integracija į Europos Sąjungos elektros perdavimo tinklus, ir mūsų galima sinchronizacija, ir Baltijos energetikos rinkos sukūrimas – viskas gali būti tik atominės dėka. Deja, taip nėra. Man labai keista, kad gerbiamasis kolega P. Auštrevičius, kuris atvedė Lietuvą derybomis į Europos Sąjungą, dabar nelabai žino, į kokią Europos Sąjungą jis mus atvedė. Atvedėte, gerbiamasis Petrai, mus į tą sąjungą, kuri atsinaujinančią energetiką pripažįsta kaip prioritetą ir kuri neutraliai žiūri į atominę energetiką pakęsdama ją tiek, kiek jos yra, ir nei skatindama, nei prašydama, nei kaip nors ją kitaip plėtodama. Jeigu šalis turtinga ir nori, prašau, tik savo atsakomybe, be Europos Sąjungos.
Apie bazinę generaciją. Dabar labai madinga kalbėti vartojant seną sovietinį terminą. Kai kuriems energetikams, kurie užaugę prie senosios atominės, gal tai labai brangus terminas. Bazinė generacija, nepamirškite, mums suteiks tą elektros energijos tiekimo patikimumą… mums iš dalies garantuos Elektros birža, toje biržoje mes jau esame ir būsime, atsiradus jungtims, šimtu procentų. Biržoje visada bus elektros tiek, kiek reikia, už prieinamą kainą. Kitas dalykas, apsvarstykime naują Energetikos strategiją, kurios gaires ir Lietuvos žaliųjų partija, ir nepriklausomi energetikos konsultantai esame parengę, kur bazinė generacija, jeigu tas terminas kam nors labai patinka, yra grindžiama biokogeneracinių elektrinių statyba. Tai yra atsisakymas rusiškų dujų, kurios, panašu, buvusiai konservatorių Vyriausybei tokios brangios, nes, turint atominę, reikės turėti ir Elektrėnus, kūrenamus dujomis. Svarstykime tuos planus. Mano manymu, mūsų planai realūs ir juos yra įmanoma įgyvendinti. Taigi kviečiu pritarti mano pataisoms ir toliau svarstyti, kaip ir buvo planuota. Ačiū.