You are currently viewing L. Balsys: Baltarusijos valdžiai laikas baigti imituoti bendradarbiavimą su Lietuva dėl Astravo AE – statybos turi būti sustabdytos

L. Balsys: Baltarusijos valdžiai laikas baigti imituoti bendradarbiavimą su Lietuva dėl Astravo AE – statybos turi būti sustabdytos

 


LB3

Seimo narys, Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas Linas Balsys pasirašė kreipimąsi į Vilniuje Astravo atominės elektrinės projektą aptarinėjančius Baltarusijos ir Lietuvos ekspertus. Pasirašytame kreipimesi L. Balsys kartu su kitomis su Baltarusijos ir Lietuvos nevyriausybinėmis ir politinėmis organizacijomis ragina Baltarusijos valdžios institucijų atstovus ne imituoti bendradarbiavimo su Lietuva, o pradėti realiai vykdyti Espoo konvencijos komiteto rekomendacijas dėl šios konvencijos laikymosi.

„Espoo konvencijos procedūros numato, jog ginčijamiems klausimams spręsti turėtų  būti steigiama speciali užklausimų komisija, sudaryta pagal nustatytą tvarką, lygiai atstovaujanti abi puses. Šiai komisijai būtų suteikiama teisė aiškintis visus neatsakytus techninius ekspertinius klausimus, gauti visą techninę informaciją, susijusią su atominės elektrinės statybomis bei galimu poveikiu aplinkai“,- teigiama pareiškime.

Pasak aplinkos apsaugos komitete dirbančio Seimo nario  Lino Balsio, iš kai kurių aukštų Baltarusijos valdžios atstovų lūpų šiuo metu girdimos frazės apie tai, jog Baltarusija teikia visą ekspertinę informaciją Lietuvai neatitinka tikrovės ir tik sudaro įspūdį, jog esama kažkokių ginčų tarp dviejų šalių.

„Jokių ginčų nėra. Mes siekiame, kad Baltarusijos atsakingos institucijos tiesiog vykdytų konvencijos reikalavimus suteikti apie projektą visą Lietuvos ir Baltarusijos visuomenės atstovų prašomą informaciją, susijusią su statybos darbų kokybe, projekto saugumu, poveikiu aplinkai. Taip pat reikalaujame, jog būtų iškviesta Tarptautinės atominės energetikos agentūros speciali komisija įvertinti aikštelės vietos parinkimo pagrįstumo, kad Lietuvos pusei būtų atlikta ir pateikta visos apimties poveikio aplinkai studija, nurodant galimas avarijos pasekmes ne tik Lietuvai, bet ir teritorijai maždaug tūkstančio kilometro spinduliu, nes maždaug tokia teritorija nukentėtų“, –  sakė Seimo narys.

Lino Balsio teigimu, Baltarusijos nevyriausybinės organizacijos praneša apie galimas statybinių medžiagų  vagystes statybose, prastai atliekamus darbus, projektinės dokumentacijos nebuvimą ir pan., todėl pareiškime iškeltas reikalavimas sustabdyti Astravo AE statybas, kol nebus pradėtos vykdyti Espoo komiteto rekomendacijos, yra teisėtas ir pagrįstas.

LB2 LB1