Kalėdų eglutes vilniečiai išlydės ekologiškai su LŽSP nariais

Prieš prasidedant didžiosioms metų šventėms skubame parsinešti namo jų simbolį – Kalėdų eglutę. Medeliui atlikus savo funkciją dažnas gyventojas nebežino, ką su juo daryti. Neretai eglutė paprasčiausiai išmetama į buitinių atliekų konteinerį ar pastatoma greta jo. Kadangi medelis nepriklauso buitinių atliekų kategorijai, dažnai šie Kalėdų simboliai dar keletą mėnesių mėtosi greta konteinerių, kol galiausiai būna išgabenami į sąvartynus, kur papildo yrančių šiukšlių krūvą .

Didžiojoje Britanijoje pastaraisiais metais ėmė populiarėti iniciatyva suteikti eglutėms antrąjį gyvenimą ir panaudoti jas gamtos ir žmonių naudai. Iš eglučių formuojamos užtvaros apsaugo namus nuo potvynių, yra puiki erozijos prevencijos priemonė, o dėliojant jas prie pat vandens tampa nuostabia žuvų gyvenviete. Šis neįprastas požiūris buvo sėkmingai išbandytas ypač slenkančius ir smėlėtus krantus turinčioje Bollin upėje (Cheshire, Didžiojoje Britanijoje).

Kitas galimas ir lengvai taikomas Kalėdinių eglučių panaudojimo būdas – šilumos energijos gavyba. Eglutės paverčiamos biokuru ir panaudojamos miestui apšildyti.

Žaliosios politikos institutas ir žaliųjų bendruomenė 2012-aisiais siekia vykdyti ilgalaikę ir plintančią akciją – grąžink Kalėtų eglutę gamtai. Šios akcijos metu siekiame drauge su Vilniaus miesto mokyklomis, komunalinių atliekų surinkimo įmonėmis „VSA“ ir „Eco service“ bei Vilniaus miesto biokuro gamintoju „Bionovus“ surinkti Kalėdų eglutes ir panaudoti jas pažintinių takų, slenkančių krantų ir šlaitų tvirtinimui arba biokurui gaminti.

Numatomas eglučių rinkimo laikas 2012 m.:

  • sausio 7 d. (šeštadienį)  nuo 11.00 iki 12.00 prie Sietuvos vid. mokyklos (Taikos g. 47) Vadimo Vileitos iniciatyva;
  • sausio 7 d. (šeštadienį) nuo 13.00 iki 14.00 prie Taikos progimnazijos (Taikos g. 157) Vadimo Vileitos iniciatyva;
  • sausio 11 d. (trečiadienį) nuo 10 val. iki 16 val. prie Šeškinės vidurinės mokyklos (Čiobiškio g. 1) Ryšard Lenart iniciatyva;
  • sausio 12 d.  (ketvirtadienį) nuo 9 val. iki 17 val. prie Sausio 13-osios mokyklos (Architektų g. 166) Virginijos Vingrienės iniciatyva.

 

Konteineriai eglutėms sausio 6-16 dienomis taip pat stovės šiose vietose (akcija “Kalėdų eglutė – namų šilumai”):
Sausio 13-osios g. 2    Vilnius Prie “Maxima”
Ukmergės g. 282 Vilnius Prie “Maxima”
Didlaukio g. 1  Vilnius Prie “Maxima”
Taikos g. 162A  Vilnius Prie “Maxima”
Viršuliškių g. 30       Vilnius Prie “Maxima”
Savanorių per. 16       Vilnius Prie “Hyper Rimi”
Žirmūnų g. 64   Vilnius Prie “Hyper Rimi”
Kalvarijų g.  296       Vilnius Prie “Rimi”
Vydūno g. 4     Vilnius Prie “Rimi”