EKO DARŽO DERLIAUS ŠVENTĖ PILAITĖJE

Šių metų rugsėjo 26 d. 18 val. Susivienijimas Žali.lt kartu su Pilaitės kultūros centru „Beepart“, Vilniuje, Pilaitės mikrorajone, organizuoja bendruomenės rudeninį renginį –„Pilaitės Eko daržo“ derliaus šventę.

Šventės metu bus nuskintas pirmasis bendruomenės ir Žali.lt  pastangomis pasodintų ir prižiūrėtų daržovių derlius, o ant laužo kolektyviai išvirta trintų daržovių sriuba. Be to, pristatysime įdomesnių, retesnių, pačių užsiaugintų (nebūtinai Eko darže) daržovių parodą, vyks viktorinos vaikams ir suaugusiems, vaikų piešinių konkursas.

Gamtinės žemdirbystės propaguotojas Saulius Jasionis, pavasarį atidaręs Eko daržo įrengimo šventę, supažindins su gamtinės žemdirbystės metodu, patars, kaip šiuo principu paruošti daržovių lysves žiemai. Bus skaitomas parnešimai Eko kūribiškumo tema, pristatoma susivienijimo Žali.lt veikla. Vyks idėjų ringas, ne vien kaip patobulinti Eko daržo projektą, bet ir ką dar žalio bei gero galėtumėme nuveikti bendruomenei.

Šventės dalyviai vaišinsis ant laužo virta daržovių sriuba, žiūrės filmą ekologine tematika.

Renginys vyks šalia „Beepart“ kūrybinių dirbtuvių, Smalinės ir Vydūno gatvių sankirtoje, kur ir įrengtas pirmasis Vilniaus mieste urbanizuotas bendruomenės Eko daržas.Eko daržo idėjos  tikslas – ne tiek išauginti ekologines daržoves, kiek suburti žmones bendrai veiklai, sudarant jiems puikią galimybę pabendrauti, puoselėti bendras idėjas, spręsti iškilusias problemas. Kartu tai ir šviečiamoji priemonė kaimo ar sodo neturintiems vaikams, susipažinti su daržovių augimu, jų priežiūros ypatumais, patiems pagal galimybes prisiliesti prie šio proceso.

Dar vienas svarbus šio projekto tikslas – aplinkosauga. Eko daržas įrengtas gamtinės –  aplinką tausojančiosios – žemdirbystės principu, minimalizuojant  žemės dirbimą, visiškai nenaudojant sintetinių trąšų ir augalų apsaugos priemonių. Reikiamas maisto medžiagas daržovės gauna iš žalios masės mulčiu, kuris kartu sudaro ir palankias augalui drėgmės sąlygas, trukdo augti piktžolėms. Taip minimalizuojamos darbo sąnaudos, sutaupoma energija ir išsaugomas dirvos derlingumas.

Dėl aplinkosauginio aspekto Pilaitės Eko daržo projektu susidomėjo Europos Komisijos klimato kaitos biuras ir pakvietė dalyvauti projekte klimato kaitos mažinimo klausimu. Tuo tikslu Vokietijos kino kompanija „Kobalt production GmbH“ jau kuria filmą apie Pilaitės Ekodaržo iniciatyvą, kuris ir bus pristatytas konkursui.

Pilaitės eko daržo idėja šiemet varžėsi ir „Vilniaus dienos“ organizuotame miesto bendruomenių iniciatyvų konkurse.

Įgyvendindami šį projektą, neapsiribojame vien tik Pilaitės mikrorajonu. Norime paskleisti šią idėją, kaip galima plačiau ir pakvieti kitas bendruomenes jungtis, įsirengiant analogiškus daržus. Tuo tarpu kitais metais galvojame panašų daržą įrengti ir Vilniaus miesto centre, kur su juo susipažinti galės dar daugiau miestiečių, ypač vaikų.

Na, o rugsėjo 26 d. visi Pilaitiškiai ir kitų mikrorajonų gyventojai kviečiami ateiti į šventę Pilaitėje, ne tik pasilinksminti, bet ir susipažinti su eko daržo idėja, pabendrauti, pasidalinti mintimis bei idėjomis. Prašome kartu atsinešti ir įdomesnių, retesnių, pačių išaugintų daržovių, kurios bus demonstruojamos šventės metu vyksiančioje parodoje.

Šventės programa:

18.00 val. Šventės atidarymas, trumpas „Eko“ daržo idėjos pristatymas;

18.10 val. Laužo užkūrimas, bendras sriubos ruošimas ir užkaitimas;

18.20 val. Paskaita apie gamtine žemdirbystę (Saulius Jasionis) paraleliai nuskinant derlių

18.40 val. Piešiniu konkursas vaikams – „Piešiame daržoves“;

Kartu vyks pranešimas apie Zali.lt veiklą;

19.00 val.  Pranešimas “Eko kūrybiškumas” – arba kaip prisijaukinti eko ženklą“, pranešėjas žali.lt narys  Martynas Norbutas;

19.20 val. Konkursai:

– vaikų piešinių pristatymas,

– viktorina vaikams –„Atpažink daržovę“,

– viktorina suaugusiems „Atpažink daržoves užrištomis akimis“.

19.50 val. Vaišinamės sriuba;

20 val. Filmas ekologine tematika.

Virginija Vingrienė
8 610 67245