You are currently viewing Aplinkosaugininkai dėl Astravo AE kreipėsi į Jungtines Tautas

Aplinkosaugininkai dėl Astravo AE kreipėsi į Jungtines Tautas

Lietuvos žaliųjų partija kartu su dešimtimi nevyriausybinių aplinkosaugos organizacijų kreipėsi į Jungtinių Tautų Poveikio aplinkai įvertinimo tarpvalstybiniame kontekste konvencijos (Espoo) Įgyvendinimo komitetą, reikalaudami sustabdyti Baltarusijoje statomos Astravo atominės elektrinės projektą.

„Eilinis pilietis skaitydamas laikraščius ar interneto portalų medžiagą gali susidaryti įspūdį, kad valdantieji Astravo atominės elektrinės (AE) klausimą sprendžia labai rimtai ir atkakliai, tačiau pažvelgus į Lietuvos suformuotą poziciją tarptautinėje arenoje, kyla pagrįstų abejonių, ar taip yra: iki šiol Lietuva Espoo Įgyvendinimo komiteto susitikimuose nesugebėjo išreikšti tvirtos pozicijos dėl vos už 20 km nuo Lietuvos sienos dygstančios branduolinės elektrinės. Lietuva ketino sutikti su siūlymu kurti tarptautinę ekspertų grupę, kad ši įvertintų Astravo AE, tačiau vietoje to, mūsų nuomone, ji turėjo griežtai pareikalauti projekto stabdymo. Privalome sustiprinti savo poziciją tarptautiniu mastu“ – teigė Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas Remigijus Lapinskas.

„Komitetas jau buvo pripažinęs, kad Baltarusija nesilaiko konvencijos nuostatų ir buvo užfiksuoti net keturių straipsnių pažeidimai. Ne reklaminiais šūkiais, o realiais ir skubiais sprendimais turime daryti spaudimą Baltarusijai, nes pirmasis elektrinės blokas gali būti paleistas nė nesulaukus ekspertų vertinimo“ – pridūrė jis.

Anot R. Lapinsko, šaukštai dar ne po pietų – garsiai ir laiku išreikšta griežta Lietuvos pozicija dar gali pakreipti situaciją teigiama linkme. „Nors viešojoje erdvėje dažnai pasigirsta teigiančių neva jau per vėlu stabdyti Astravo atominės elektrinės statybas ir nieko jau nepakeisime, tačiau su tuo sutikti negalime. Tarptautinė praktika rodo, kad toks scenarijus visiškai įmanomas. Puikus pavyzdys – atominė elektrinė Austrijoje, kuri buvo pastatyta, tačiau taip ir nebuvo paleista. Šiuo metu pastato patalpos nuomojamos filmų, televizijos laidų, fotosesijų kūrimui. 2009 m. buvusioje elektrinėje įrengta 1000 saulės elementų, gaminančių elektros energija.“

Partijos pirmininkas pabrėžė, kad apskritai branduolinė energetika neturėtų būti vystoma nei Lietuvoje, nei gretimose valstybėse: „Branduolinės energijos technologija yra suvaldyto sprogimo technologija ir nelaimės atveju padariniai būtų milžiniški – kaip rodo atsitikusios nelaimės Černobylyje ar Fukušimoje, galimas poveikis tūkstančių kilometrų spinduliu.“

Lietuvos žaliųjų partijos ir nevyriausybinių organizacijų kreipimasis bus svarstomas 40 – ajame Espoo Įgyvendinimo komiteto susitikime gruodžio 5 – 7 dienomis. Taip pat Linas Balsys, partijos atstovas Seime, rudens sesijai yra įregistravęs rezoliuciją dėl Espoo konvencijos Įgyvendinimo komiteto veiksmų stabdant Astravo branduolinės elektrinės projektą.

Kreipimasis į Espoo konvencijos įgyvendinimo komitetą

Kreipimosi priedas

Lino Balsio įregistruota Seimo rezoliucija

Leave a Reply