Žaliųjų sąjūdžio vicepirmininkas Gintas Umbrasas: „Atominė energija – ir nemorali, ir nepigi”

  • Post category:Naujienos

Šaltinis: 15min.lt
Visą straipsnį skaitykite:  http://www.15min.lt/naujiena/pinigai/lietuvos-naujienos/zaliuju-sajudzio-vicepirmininkas-gintas-umbrasas-atomine-energija-ir-nemorali-ir-nepigi-194-260407

Visagino atominėje elektrinėje (VAE) pasikartojus Černobylio ar Fukušimos katastrofoms, Lietuvą tikriausiai reikėtų ištrinti iš žemėlapio, įsitikinęs bendrovės „Ekonominės konsultacijos ir tyrimai“ direktorius, Lietuvos žaliųjų sąjūdžio vicepirmininkas Gintas Umbrasas.

Jis, duodamas interviu savaitraščiui „15min“, vieną po kito žeria argumentus šio projekto nenaudai: mažėja gyventojų ir elektros poreikis, gresia didžiulė skola, trūksta patyrusių energetikų, o japonišką darbo kultūrą ir tempą gali įveikti lietuviški įpročiai.

– Pradėsiu nuo tiesaus klausimo – reikia mums VAE ar ne?

– Jei trumpai drūtai – ne. Dėl kelių priežasčių. Viena – mano moralinė nuostata. Kaip visi inžineriniai objektai, AE statoma su pavojaus tikimybe. Įvertinus ją ir tai, kad Lietuva yra mažas, nors ir retai gyvenamas kraštas, – jei įvyktų kas nors, neduok Dieve, panašaus į Černobylį ar Fukušimą, tikriausiai Lietuvą kaip šalį reikėtų iš žemėlapio ištrinti.

Antra, tai yra labai didelės investicijos, o mes tikriausiai neturėsime prognozuojamo energijos poreikio. Mūsų gyventojai sensta, jų skaičius mažėja. Lietuva nėra kraštas, kur staiga rastųsi energijai imli pramonė – chemijos pramonė, metalurgija. Neturime nei žaliavų, kurias reikia perdirbti, nei žmogiškųjų išteklių. Net šiuolaikinės kiaulidės neleidžiame statyti. Jei kas nors bandytų pastatyti didelę įmonę, tauta irgi sugultų ant bėgių.

– Tačiau specialistai tvirtina, kad 2030 metais elektros energijos poreikis išaugs iki 18 TWh per metus, o mums teksianti VAE produkcijos dalis patenkins tik trečdalį jo.

– Galima Pasaulio banko grafike pažiūrėti, kaip elektros suvartojimas pramonėje ir buityje pasikeitė per dešimt metų. Dar pridėti demografinių prognozių kreivę. Matyt, gautume mažesnius skaičius nei prognozėse, kurių irgi nežinome iki galo.
Skaitykite daugiau: http://www.15min.lt/naujiena/pinigai/lietuvos-naujienos/zaliuju-sajudzio-vicepirmininkas-gintas-umbrasas-atomine-energija-ir-nemorali-ir-nepigi-194-260407#ixzz28yRavDPV