Lietuvos žaliųjų partija: dangstantis visuomenės interesais žlugdoma atsinaujinanti energetika

Šiandien Seime įregistruotos Seimo nario, Lietuvos žaliųjų partijos pirmininko Lino Balsio pataisos, siekiančios apsaugoti saulės energetikos plėtrą nuo sistemingo jos žlugdymo. 

Lietuvos žaliųjų partija laikosi nuostatos, jog Seime skubos tvarka svarstomos ir ketinamos priimti Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo pataisos yra ne kas kita, kaip sąmoningas noras žlugdyti saulės energetikos plėtrą Lietuvoje arba pakenkti konkrečioms įmonėms, kurios yra gavusios leidimus plėtrai iki 2011 m. gegužės, kai įsigaliojo šis įstatymas. Didelė dalis verslo yra investavusios savas lėšas į įrangą arba net pradėjusios elektros energijos gamybą. Seime skubos tvarka bandomu priimti įstatymu siūloma visiems šiems saulės energetikos plėtotojams atgaline data nebemokėti nustatytų elektros energijos supirkimo tarifų, galiojusių minėto įstatymo įsigaliojimo dieną.

Pagal L. Balsio įregistruotas pataisas, 2012 m. gegužės mėnesio lygio tarifai būtų garantuojami 12- kai metų toms įmonėms, kurios jau gavo leidimus elektros gamybai arba suspės jų paprašyti, tai yra, bus visiškai baigusios statybas ir pasirengusios veikti iki šių metų liepos 1 d., kaip ir numato dabar galiojantis įstatymas. Netaikyti ankstesniųjų tarifų Žaliųjų partijos lyderis siūlo tik toms įmonėms, kurios, nors ir gavo leidimus, tačiau iki šiol nieko neinvestavo ir iki liepos 1 d. nebus pasirengusios gaminti elektros energiją.

„Labai keista, kai įstatymų leidėjas Seimas ketina priimti pataisas, prieštaraujančias pagrindiniams mūsų šalies Konstitucijoje įtvirtintiems teisės principams. Juk atgaline data nutarimai ir įstatymai negalioja. Tie žmonės, kurie investavo savo lėšas į jėgainių įrangą, pavyzdžiui, 2010 – 2011 metais, tai darė pagal tų metų kainas, planavo veiklą pagal Vyriausybės tuo metu nustatytus saulės elektros energijos supirkimo tarifus. Ši situacija neturi nieko bendro su vadinamuoju „saulės burbulu“, kai praėjusių metų pabaigoje buvo pateikta keliolika tūkstančių paraiškų saulės jėgainėms plėtoti. Ta problema buvo išspręsta įstatymo pataisomis, kurios galioja nuo šių metų vasario. Man tai panašiau į sąskaitų suvedinėjimą arba norą iš esmės žlugdyti ir kompromituoti atsinaujinančią energetiką Lietuvoje, teigiant jog ji labai brangi“, – sakė Seimo narys Linas Balsys.

Pasak jo, kai kurie politikai sąmoningai klaidina žmones, baugindami aukštais saulės energijos supirkimo tarifais, nutylėdami, jog jie tiesiogiai tokių tarifų nemoka ir nemokės, nes parama visoms elektros energijos gamybos rūšims, įskaitant ir dujas, yra įskaičiuota į bendrą elektros kainos tarifą per vadinamąjį visuomenės interesus atitinkančių paslaugų mokestį (VIAP).

„Už paramą visai atsinaujinančiai energetikai, įskaitant ir saulę, ir vėją, ir biokurą, mes, elektros vartotojai, sumokame tik apie vieną centą už kilovatvalandę. Tuo tarpu, už paramą dujinei Elektrėnų elektrinei, tai yra, tas pats, kas už paramą „Gazprom‘ui“, sumokame  beveik po 4 centus už kilovatvalandę! Tie politikai, kurie garsiausiai rėkia, kokia saulės energetika yra brangi, geriau paragintų ištirti, ar tikrai būtina šitiek paramos skirti Elektrėnams ir kitoms termofikacinėms, brangias rusiškas dujas pleškinančioms elektrinėms“, – teigė Lietuvos Žaliųjų partijos pirmininkas.

Lietuvos Žaliųjų partija ragina Vyriausybę kuo greičiau atsisakyti paramos schemų atsinaujinančiai energetikai nustatant jai nepagrįstai aukštas supirkimo kainas, o vietoje to ryžtingai paremti įmonių investicinius projektus, susijusius su atsinaujinančia energetika, panaudojant ES struktūrinių fondų paramą.