Laisvę „Greenpeace“ įgulai!

  • Post category:Naujienos

„Greenpeace“ ne vienerius metus kovoja už tai, kad naftos gavyba nekeltų grėsmės aplinkai. Ekologų reikalavimas – atsisakyti nesaugių naftos gavybos vystymo projektų Arktyje. Protesto akcija – būdas atkreipti visuomenės dėmesį į problemą, kai kiti metodai neveikia.

Rugsėjo 18-osios rytą „Greenpeace“ aktyvistai surengė taikų protestą „Gazprom“ platformoje „Prerazlomnaja“ Pečioros jūroje, siekdami atkreipti visuomenės dėmesį į ekologijai pražūtingus projektus.

Apie 5.30 val. ryto penkios pripučiamos valtys pajudėjo „Gazprom“ platformos „Prerazlomnaja“ link. Valtys buvo nuleistos iš „Greenpeace“ aktyvistų laivo „Arctic Sunrise“, sustojusio netoli minėtos platformos Pečioros jūroje. „Greenpeace“ atstovai teigia, kad pakrančių apsaugos pareigūnai per tarptautiniuose vandenyse esantį laivą paleido vienuolika šūvių. Taip pat buvo šaudoma į vandenį šalia guminės „Greenpeace“ valties, nepaisant to, kad aktyvistai išreiškė taikius ketinimus, iškėlę rankas aukštyn. Aidint pareigūnų šūviams, dviems protestuotojams Sini (Suomija) ir Marko (Šveicarija) pavyko užsilipti ant naftos platformos, nuo kurios ant jų buvo pilamas ledinis vanduo bei judinami apsauginiai lynai, kuriais aktyvistai buvo prisitvirtinę prie platformos. Protestuotojai buvo sulaikyti ir praleido daugiau nei 24-ias valandas pakrančių sargybos laive „kaip svečiai“ (taip teigia pareigūnai) be teisės į advokatą ir galimybės susisiekti su kolegomis ir artimaisiais.

Rugsėjo 19-osios vakarą kaukėti ginkluoti pareigūnai šturmavo „Arctic Sunrise“ laivą. Maždaug penkiolika ginkluotų pareigūnų nusileido sraigtasparniu ant denio. „Greenpeace“ atstovai paviešino nuotraukas, kuriose Rusijos saugumo pareigūnai laiko nukreiptus į aktyvistus ginklus ir peilius. Kapitonas buvo tardomas ir laikomas kapitono tiltelyje, kiti 29 aktyvistai, panaudojus smurtą, buvo agresyviai suvaryti į valgyklą.

„Greenpeace“ atstovai smerkia neproporcingą agresiją prieš taikius protestuotojus ir pažymi, kad tai yra pirmas laivo sulaikymas per daugiau nei du dešimtmečius. Pastarąjį kartą laivą ,,Rainbow Warrior“ susprogdino 1985 metais Prancūzų žvalgybos agentai. Tuomet „Greenpeace“ protestavo prieš branduolinius bandymus Ramiajame vandenyne Naujojoje Zelandijoje. Nepriklausomi teisės ekspertai teigia, kad Rusijos pasienio pareigūnai pažeidė tarptautinę teisę, išsilaipindami ,,Arctic Sunrise“ laive.

Kapitonui atsisakius vesti laivą, Rusijos tarnybos jį keturias dienas vilko į Murmanską. Visą šį laiką aktyvistai buvo saugomi ginkluotų pareigūnų, nors oficialiai jiems nebuvo pateikti jokie kaltinimai, „Arctic Sunrise“ įgulos nariai negalėjo gauti teisinės pagalbos ir susisiekti su artimaisiais bei kolegomis. Laivo įgulą sudaro piliečiai iš aštuoniolikos šalių: Argentinos, Australijos, Brazilijos, Kanados, Danijos, Jungtinių Valstijų, Didžiosios Britanijos, Nyderlandų, Naujosios Zelandijos, Ukrainos, Rusijos, Prancūzijos, Italijos, Turkijos, Ispanijos, Šveicarijos, Lenkijos ir Švedijos.

Rugsėjo 24-osios rytą laivas pasiekė Murmanską. Vakare trisdešimt „Greenpeace“ aktyvistų dviem autobusais buvo nuvežti į Murmansko Generalinės prokuratūros Tyrimų komitetą. Aktyvistai apklausti ir sulaikyti dviems mėnesiams. Šiuo metu jie laikomi skirtingose Murmansko ir Murmansko regiono įkalinimo įstaigose. Ekologams iškelta baudžiamoji byla pagal straipsnį „piratavimas, įvykdytas nusikalstamos grupuotės“ (RF BK 3 dalis 227 straipsnis). Tačiau teisinė analizė rodo, kad aktyvistai nenaudojo prievartos, negrasino, neužgrobė laivo ar platformos siekiant pasisavinti svetimą turtą, nekėlė pavojaus platformos darbuotojų sveikatai ir / ar gyvybei bei pačios platformos saugumui, „Arctic Sunrise“ laivas laikėsi saugaus atstumo nuo platformos, su savimi turėjo tik plakatus ir lynus, todėl šis straipsnis negali būti taikomas. Panašus taikus protestas šioje platformoje buvo surengtas pernai ir praėjo be incidentų.

Nyderlandai kreipėsi į Rusiją reikalaudami išlaisvinti laivo įgulą, kitaip byla bus perduota Tarptautiniam jūros teisės tribunolui.

Akivaizdu, kad pirmaujanti pagal avarijų naftos vamzdynuose skaičių ir aukštų aplinkosauginių reikalavimų netaikanti Rusija siekia tokiu būdu įbauginti aplinkosaugos aktyvistus už bandymą atskleisti „Gazprom“ neatsakingą veiklą ir daryti spaudimą „Greenpeace“ organizacijai.

Nelaimės atveju užterštumo rizikos zonoje atsiduria iki 140 tūkstančių kvadratinių kilometrų vandens ploto ir 3000 kilometrų pakrantės, nukenčia trys baltiesiems lokiams, jūrų vėpliams ir retiems jūriniams paukščiams skirti draustiniai.

Apie šešios dešimtys Rusijos aplinkosaugos organizacijų išsiuntė Vladimirui Putinui prašymus paleisti „Arctic Sunrise“ įgulą, virš 30 šalių prie Rusijos ambasadų surengė protesto akcijas, daugiau nei 600 tūkstančių pasaulio žmonių išsiuntė elektroninius laiškus į Rusijos ambasadas savo šalyse, reikalaudami išlaisvinti įkalintus protesto dalyvius, virš keturių milijonų žmonių palaikė „Greenpeace“ kampaniją „Save the Arctic“, siekiančią Arkties išsaugojimo.

Naftos gavybos projektas Arktyje pernelyg pavojingas, kad galėtume likti abejingi ir nebandyti atkreipti visuomenės dėmesio į jo grėsmes. Kur bebūtume, mes galime padėti „Greenpeace“ aktyvistams, siekiantiems išsaugoti Arktį.

Šaltinis portalas „Žalioji Lietuva“: http://www.zaliojilietuva.lt/rusija-laisve-greenpeace-igulai-2313.html