Prieš rugsėjo 16 d. Vyriausybės sudarytos Angliavandenilių išteklių naudojimo konkurso komisijos ketinimą nugalėtoja skelbti JAV kompaniją „Chevron“ Lietuvos žaliųjų partija kartu su kitomis politinėmis, nevyriausybinėmis, aplinkosauginėmis organizacijomis, judėjimais bei Žemaitijos bendruomenėmis paskelbė pareiškimą, kuriame griežtai pasisako prieš skalūninių dujų ir skalūninės naftos žvalgybą ir gavybą Lietuvoje.
Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas, Seimo narys Linas Balsys teigia, kad vis daugiau nevyriausybinių, aplinkosauginių organizacijų, piliečių judėjimų, bendruomenių ir visuomenės atstovų pasisako prieš aplinkai ir žmogaus sveikatai pavojingų technologijų Žemaitijoje naudojimą.
„Šalies vadovybė ir dalis žiniasklaidos stengiasi sumenkinti pasipriešinimo pavojingoms hidraulinio ardymo technologijoms mastą, minėdami tik vieną Žygaičių bendruomenę. Tiesa yra ta, kad net 275 Žemaitijos bendruomenės yra pareiškusios griežtą nepritarimą skalūninių angliavandenilių žvalgybai ir gavybai. Tačiau jos nei prezidentės, nei Vyriausybės yra negirdimos. Džiaugiuosi, kad šiandien Žemaitijos gyventojai, kovojantys už savo teisę į saugią ir švarią aplinką ir savo sveikatą turi vis augantį šalininkų ratą, kurie supranta, kad tai ne tik žemaičių problema – pavojingos hidraulinio ardymo technologijos, paliekančios žemės gelmėse didelius kiekius nuodingų chemikalų, galinčius sukelti pavojų žmonių sveikatai, geriamo vandens ištekliams, žemdirbystei ir gyvulininkystei jų regione, tiesiogiai paveiks kiekvieną iš mūsų“, – sakė L. Balsys.
Pasak L. Balsio, Europoje prieš skalūninių dujų gavybą sukyla ne tik bendruomenės, kurių teritorijose ketinama ar jau pradedama žvalgyti netradicinius angliavandenilius, bet savo aiškią poziciją prieš pavojingų technologijų naudojimą išsako verslininkų, gamybos procesuose naudojančių vietos vandens išteklius, gydytojų, menininkų ir įvairių kitų sričių organizacijos.
„Tie Lietuvos politikai, kurie, nutaisę gudrią miną, savo viešuose pasisakymuose leidžia suprasti, jog europinio masto pasipriešinimą skalūnų gavybai organizuoja Rusijos ir „Gazpromo“ paveikti, yra arba visiškai atitrūkę nuo realybės, arba patys paveikti dujų ir naftos lobistų. Juolab, stipriausias ir efektyviausias pasipriešinimas vyksta net ne Europoje, o JAV. Ten į prezidentą Obamą besikreipiančių amerikiečių, kurie yra prieš skalūnus, skaičius artėja prie milijono, stiprios piliečių organizacijos surinko nepaneigiamų įrodymų apie žalingas „frakingo“ pasekmes. Ar jie visi irgi nupirkti Kremliaus?“, – teigė L. Balsys.
Pasak Lietuvos žaliųjų partijos pirmininko, neseniai dalyvavusio Briuselyje, Europos Parlamente vykusioje konferencijoje, skirtoje skalūninių dujų žvalgybos ir gavybos problematikai, aiškėja vis daugiau faktų dėl hidraulinio ardymo pavojingumo ir būtinybės jį uždrausti. Konferencijoje kalbėjo ne tik mokslininkai ir įvairūs ekspertai, Europos Parlamento nariai, bet ir įvairių valstybių bendruomenių atstovai, kurie pasidalijo savo patirtimi, kovojant su aplinkosaugos ir sveikatos problemas sukeliančia skalūnų pramone.
„Su šia grėsme atkakliai kovoja Nyderlandų bendruomenių judėjimas, kuris taip stipriai yra mobilizavęs visuomenę, jog Australijos kompanija nepanoro gadinti savo reputacijos ir atsisakė jau išduotos licencijos skalūninių dujų žvalgybai ir gavybai. Kovoja Ispanijos, Rumunijos, Bulgarijos, Lenkijos piliečiai. Jungtinės Karalystės Balkombo miestelis Europoje tapo tokiu pat pilietinės dvasios simboliu, kaip ir Žygaičiai Lietuvoje. Matome, kad tokios didelės problemos, suvienija žmones siekti ir pasiekti bendrus tikslus“, – sakė L. Balsys
Šiandien išplatintą nepritarimą Lietuvos valstybės institucijoms sudaryti bet kokias sutartis dėl netradicinių angliavandenilių šalies teritorijoje žvalgybos ir gavybos, panaudojant aplinkai pavojingą hidraulinio ardymo technologiją, Lietuvos žaliųjų partija ragina pasirašyti visas organizacijas, nepritariančias skalūninių dujų ir skalūninės naftos žvalgybai ir gavybai Lietuvoje.
Rugsėjo 15 d. 15 val. Vilniaus Rotušės aikštėje vyksiančios socialinės akcijos „Už švarią Lietuvą“ metu prieš skalūninių dujų paieškas šalyje taip pat pasisakys žinomi mokslininkai bei Lietuvos atlikėjai.