Čekijos sostinėje Prahoje 2011 m. lapkričio 25 – 27 dienomis vyks tarptautinė pluoštinių kanapių bei jų gaminių paroda Cannafest 2011. Baltijos pluoštinių kultūrų augintojų ir perdirbėjų asociacija kartu su Lietuvos žaliųjų sąjūdžio partijos Vietos bendruomenių iniciatyvų ir kaimo reikalų komitetu bei VĮ ”Gyvenimo akademija” kviečia visus besidominčius pluoštinių kanapių auginimu ir jų perdirbimu vykti į šią parodą.
Parodoje lankytojai galės pamatyti visa, kas susiję su pluoštinėmis kanapėmis ir jų perdirbimu: sėklas, auginimo technologijas bei gaminius iš jų, pvz., kosmetiką, tekstilę ar statybines medžiagas. Taip pat vykstantiems yra puiki proga kelionėje susitikti su kanapių augintojais iš įvairių Lietuvos vietų bei su kitų šalių atstovais ir specialistais parodoje Prahoje.
„…pluoštinės kanapės yra tikrai išskirtinis, ekologinis ir labai perspektyvus augalas, tačiau Lietuvoje, beje, vienintelėje iš visų Europos Sąjungos valstybių, kol kas nelegalus. …pasinaudojus ES teisės aktų viršenybe, šiemet Lietuvoje jau pasėta ir net oficialiai deklaruota 53 ha pluoštinių kanapių. Jei ištyrus jas randamas mažesnis nei 0,2 proc. THC kiekis, jų auginimo uždrausti negalima, negalima ir sunaikinti ar už tai nubausti jų augintojus.
Tuo tarpu kitose ES šalyse pluoštinių kanapių auginimas vis labiau populiarėja, plečiasi jų auginimo plotai. 2010 m. ES pluoštinėmis kanapėmis buvo užsėta 18 000 ha, 2009 m. – 15 000 ha. Pagrindinės augintojos – Prancūzija, Jungtinė Karalystė, Vokietija, Olandija, Vengrija, Lenkija. Viliuosi, kad neilgai trukus Seime bus patvirtinta Narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės įstatymo pataisa, ir pluoštinėms kanapėms mūsų šalyje pagaliau bus uždegta žalia šviesa“, – sako Žemės ūkio ministerijos augalininkystės skyriaus vyr. specialistė Virginija Vingrienė.
Kelionės organizatoriai parodos lankytojams iš Lietuvos ketina kelionės metu surengti konkursą. Konkurso temos bus tiesiogiai susijusios su patirtimi Lietuvoje ir su visokeriopa pluoštinių kanapių auginimo nauda Lietuvai, šių augalų privalumais ir išskirtinėmis savybėmis: panaudojimu statybinėms medžiagoms, biokurui, tradicinių maisto produktų, drabužių, kosmetikos, buitinių tepalų, dažų, klijų, muilo gamybai, jų apdainavimu liaudies dainose, apdorojimo technologijomis (senovinės ir šių laikų) ir pan. Visus kelionės dalyvius maloniai kviečiame dalyvauti konkurse – pavieniui arba mažomis grupelėmis (2 – 3 žm.) – trumpai ir konkrečiai pristatant savo patirtį, žinias, idėjas ir veiklą kanapių auginimo ir ju įvairiapusio panaudojimo galimybes Lietuvoje. Bus vertinami prizais kūrybingiausi ir įdomiausi konkurso dalyvių sumanymai ir pateikimai.
Atkreipiame dėmesį, kad kalbame tik apie Europos Sąjungoje leidžiamas auginti sėjamųjų kanapių (Cannabis sativa) rūšis. Bet koks narkotikams tinkamų kanapių ar jų produktų propagavimas šioje kelionėje yra nepriimtinas!
Daugiau informacijos apie pluoštines kanapes www.alfa.lt EKO redakcijos pokalbyje ”Pluoštinės kanapės – grėsmė ar panacėja?” , su informacija apie 2011 m. spalio mėn. įvykusią kanapių rovimo talką Vilniaus rajone galite rasti čia ir čia.
Kelionės sumanytojai yra Lietuvos žaliųjų sąjūdžio partijos Vietos bendruomenių iniciatyvų ir kaimo reikalų komitetas, Baltijos pluoštinių kultūrų augintojų ir perdirbėjų asociacija ir Viešoji įstaiga „Gyvenimo akademija“. Kelionės rengėjas – viešoji įstaiga „Gyvenimo akademija“.
Norintys dalyvauti kelionėje papildomų svarbių žinių ras ČIA.
Informacijos šaltinis – www.alkas.lt