You are currently viewing Dovilė Lileikienė: Jonavos centre virsta medžiai-galiūnai – ar pavyks išsaugoti kitus?

Dovilė Lileikienė: Jonavos centre virsta medžiai-galiūnai – ar pavyks išsaugoti kitus?

Parkas retėja, takai platėja

Didžiulę sakralinę prasmę turinčiame Jonavos Ramybės skvere ir jo prieigose sugaudė pjūklai. Pačiame miesto centre buvo nupjauta keliasdešimt sveikų (!) medžių.

Vienoje švenčiausių senosios Jonavos vietų atsirado erdvė. Senosios miesto kapinės patyrė tikrą netektį. Ar Ramybės skveras atitiks savo pavadinimą? Ar tai staigmena jonaviečiams: vietoj iškirstų medžių – būsimos išlaidos naujiems sodinukams (net 17 tūkst. 415 eurų!). Ir visa tai iš rajono mokesčių mokėtojų kišenės. Nors sėkmingai galėjo augti, žaliuoti ir teikti ramybę senieji miesto medžiai.

Erdvėje, kuri netrukdė nei transporto eismui, nei būtinoms komunikacijoms pakloti, kiekvienas nukirstas ar išrautas medis – tarsi priekaištas miesto tvarkytojams arba tiesiog nesugebėjimas dirbti šiuolaikiškai. Visi skvere augę medžiai dėl galingų šaknų sistemos puikiai atlaikydavo sausras, vėjus, vasaros karščius ir pavasarinius žiemos pasispardymus. Jei miesto tvarkytojai juos žada šimtu procentu pakeisti, anot jų,  „šiuolaikiškais  3,5  ar 5 m aukščio skiepytais, ties 1,3 m aukščiu 16 / 18 cm kamieno apimtimi, griežtu gumulu suformuotais „Eurostandartais“,  neapsigaukime. Šie kitomis sąlygomis užauginti medžiai nebeturės tokių plačių šaknynų. Jie reikalaus nuolatinės priežiūros, laistymo ir tręšimo. Kai kurie miestai jau atsisako vadinamųjų Eurostandartų, siekdami išlaikyti atsparių medžių ir krūmų žaliąjį karkasą.

jovava4
Išverstas raudonasis ąžuolas buvo visiškai sveikas

Šiuo metu nėra jokios viešos informacijos, kuriuos medžius Jonavos valdžia kirs toliau. Želdynų ateitį gaubia paslaptys. Nėra jokio kalbėjimo, juo labiau – derinimo, net tokio, kuris priklauso bendruomenėje, nes juk tai – mūsų visų erdvė. Tenka pastebėti, kad bet kurioje miesto dalyje vieną dieną atėjęs gali nerasti baltažiedės robinijos, kuri yra atseit yra invazinė rūšis. Nors jei ne šie ypač atsparūs taršai augalai, ar Jonava būtų turėjusi žaliojo miesto etiketę. Iki šiol niekas nėra įrodęs nei uosialapio klevo, nei baltažiedės robinijos  kenksmingumo. Tai kodėl vaikydamiesi šios „invazinių“ medžių naikinimo nuostatos, šluojame ir iš esmės keičiame savo miesto veidą.

jovava2
Akivaizdžiai medžių genėtojų sugadintas paprastasis klevas buvo puikus pretekstas pasidarbuoti galingesniais pjūklais

Jonavoje nerimą kelia ir kiti Savivaldybės planai. Net neabejojama, kad projektas „Jonavos miesto centrinio parko dalies, Joninių tvenkinio vakarinio šlaito sutvarkymas“ (jo kaina taip pat nėra paviešinta), pasiglemš dalį medžių, kurie turi ypač stataus šlaito išsaugojimo funkciją. Vykdant projekte numatytus darbus, vėl  teks dešimtis medžių išpjauti. Tai patvirtino ir Jonavos rajono savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus tarnautoja. Bet Jonavos valdžia tyli. Savivaldybės pasamdyto projektuotojo UAB „Rusnė“ atskleistame takų dangų plane net nenurodoma kaip, kiek ir ko bus sunaikinta. Savivalda Jonavoje tampa savivale.

Taigi leiskite paklausti, ar pavyks Jonavoje išsaugoti kitus medžius, ar nusikabinsime žaliojo miesto etiketę?

 

Dovilė LILEIKIENĖ yra Lietuvos žaliųjų partijos Jonavos skyriaus pirmininkė.

lileikiene2

      

 

 

 

 

 

 

Tekstas publikuotas portale Jonavos žinios. Užs. Nr. 640.  Aktyvi nuoroda: http://jonavosnaujienos.lzinios.lt/virsta-medziai-galiunai/?fbclid=IwAR1so3B7163rP209ZafcGdZ2bHDg5lU7etsgFa4bC4lNKRGhb5rvi46mfCU

This Post Has One Comment

  1. Gintaras

    Sveiki, o kada bus piketas, ar žmonių valios parodymas?

Leave a Reply