Politinė partija „Lietuvos žaliųjų sąjūdis“ (toliau – LŽSP) analizavo šiuo metu Lietuvos Respublikos Seime (toliau – LRS) svarstomą Lietuvos Respublikos alkoholio kontrolės įstatymo 18, 29 ir 34 straipsnių pakeitimo, 2 straipsnio pakeitimo ir 4 straipsnio pripažinimo netekusiu galios įstatymo projektą ir konstatuoja, kad šis įstatymo pakeitimas gali sustabdyti alkoholio sukeliamos žalos mažėjimo tendencijas. Tokiu būdu gali būti pakenkta Lietuvos Respublikos gyventojų sveikatai, socialinei aplinkai, gyvenimo kokybei ir padaryta ypač daug žalos jaunimo vertybių formavimuisi.
Kadangi 2008 m. balandžio 18 d. įstatymo pataisos (Alkoholio kontrolės įstatymo 18, 29 ir 34 straipsnių pakeitimo įstatymas Nr. X-1508) buvo priimtos išsamiai aptarus visiško reklamos draudimo teigiamas ir neigiamas pasekmes, manome, kad nėra prasmės atšaukti šio draudimo dar nespėjus jam įsigalioti.
Esame pasipiktinę stebėdami, kad šiuo metu daugiausia diskutuojama dėl to kaip išsaugoti alkoholio gamintojų ir iš alkoholinių gėrimų reklamos pinigus gaunančių verslo atstovų pajamas. Stebime sistemingą Lietuvos politikų elgesio tendenciją, kai, nagrinėjant su sveikata ar aplinka susijusius teisės aktus ar jų pataisas, aiškinamuosiuose raštuose nurodoma, jog neigiamų pasekmių aplinkai ar žmonių sveikatai nenumatoma. Manome, kad toks požiūris yra itin trumparegiškas. 1997 metais Lietuvos Respublikos Konstitucinis teismas yra pasisakęs, kad Valstybė neprivalo beatodairiškai skatinti bet kokio verslo. Prioritetas turi būti teikiamas sveikatai ir visuomenės gerovei.
Psichologų teigimu, alkoholinių gėrimų reklamai itin jautrūs vaikai. Būtent jie yra mažiausiai apsaugoti, nes šiuo metu reklamą gali stebėti televizijoje, spaudoje, išorinėje reklamoje ir internete. Alkoholinių gėrimų reklamos draudimas neišsprendžia alkoholizmo problemų, tačiau gali padėti užauginti mažiau reklamos pažeistas naujas Lietuvos jaunimo kartas. Manome, kad neetiška minėtą klausimą spręsti tik finansiniu aspektu.
Nuolat peršama idėja, kad poilsis gamtoje neįsivaizduojamas be alkoholio. To padarinys – Lietuvos pamiškės ir vandens telkinių pakrantės nusėjamos tuščia alkoholinių gėrimų tara, gamtoje naudojama galinga garsinė įranga, kuri sutrikdo miško faunos gyvenimą, o sudužusių butelių šukės nusėja upių ir ežerų pakrantes, nusėda vandens telkinių dugne. Dėl šios priežasties tiek vaikai, tiek suaugusieji dažnai patiria sunkius sužalojimus.
Manome, kad šiuo metu nėra prasmės toliau svarstyti Lietuvos Respublikos alkoholio kontrolės įstatymo pataisų ir siūlome jas atmesti.
Parengė politinės partijos „Lietuvos žaliųjų sąjūdis“ narys Arminas Mockevičius
tel.: 8 685 15 855
el.p.: arminas.mockevicius@gmail.com
Nors viena partija aiškiai pasisako, kad negalima spręsti biudžeto problemų vaikų prasigėrimo sąskaita! Labai ačiū žaliesiems už šitą pareiškimą.