Ketvirtadienį Seimo plenarinio posėdžio metu bus svarstoma, ar palikti 9 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatą šildymui. Pasak Lietuvos žaliųjų partijos pirmininko Remigijaus Lapinsko, PVM lengvatos galiojimas turi būti pratęstas, tačiau ateityje būtina sugalvoti paramos mechanizmą, kuris būtų socialiai teisingesnis.
„Šiandien Seimas turėtų pritarti biudžeto pataisoms dėl PVM lengvatos šildymui pratęsimo, nes šildymo sezonas jau prasidėjęs, apie pataisas prakalba per vėlai, o alternatyvi, vieninga paramos sistema nebuvo suformuota. Nepratęsus PVM lengvatos daugeliui gyventojų, kurie sunkiai verčiasi, sąskaitos už šildymą būtų nepakeliamos. Labiausiai gaila, kad PVM lengvatomis šiandien naudojasi ne tik socialiai pažeidžiamos visuomenės grupės, o ir asmenys, kuriems tokių lengvatų visai nereikia. Tuo tarpu, žmonės, gyvenantys individualiuose namuose ir patys besišildantys savo būstą kuru, PVM lengvatų negauna. Jie gali tik pretenduoti į kompensacijas, gaunamas iš savivaldybių“, – teigė R. Lapinskas.
Pasak R. Lapinsko, artimiausioje ateityje turi būti peržiūrėta lengvatų šildymui skyrimo tvarka ir ji turėtų būti subalansuota taip, kad pradėtų veikti vieninga sistema, kuri užtikrintų, kad lengvatomis naudotųsi tik asmenys, kuriems tikrai reikalinga socialinė parama.
„Manau, iškart po PVM lengvatų šildymui pratęsimo, Seimo nariai turėtų pradėti kurti vieningą sistemą, kad socialiai pažeidžiami žmonės turėtų vienodas lengvatas nepaisant to, ar jie gauna šilumą centralizuotai, ar šildosi patys, pirkdami kietąjį ar kitokį kurą. Geriausia būtų palikti lengvatas skirstyti savivaldybėms, tačiau jų gavimo tvarka turi tapti vieninga visoje Lietuvoje, paprastesnė, skiriama operatyviai, atsižvelgiant į asmens pragyvenimo lygį“, – teigė Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas.
Šiuo metu lengvatinis PVM šildymui siekia 9 proc., o standartinis tarifas yra 21 proc.