You are currently viewing Pinigai visiems: ar universalios bazinės pajamos gali tapti daugiau nei eksperimentu?

Pinigai visiems: ar universalios bazinės pajamos gali tapti daugiau nei eksperimentu?

Universalios bazinės pajamos tai idėja, nusakanti besąlyginę grynųjų pinigų išmoką, kurią vyriausybė reguliariai skiria visiems gyventojams, nepriklausomai nuo jų uždarbio ar užimtumo statuso. Ši idėja atsirado norint sumažinti skurdo lygį ir efektyvinti biurokratinį mechanizmą, kadangi šių pajamų administravimas daug lengvesnis ir greitesnis nei įprastų socialinių išmokų administravimas. 

Su tokiu ar panašiu universalių bazinių pajamų modeliu – kai gyventojai gauna tam tikrą sumą pinigų nepriklausomai nuo jų užimtumo – eksperimentuojama ne vienoje valstybėje. Tačiau kol kas tai ir tėra eksperimentai. 

Vasario 20-ąją, Pasaulinės socialinio teisingumo dienos proga Lietuvos žaliųjų partija surengė diskusiją, kurios metu kvietė pasvarstyti, ar Lietuvoje vieną dieną veiks universalių bazinių pajamų modelis. 

Diskusijoje dalyvavo ekonomistai dr. Danutė Budreikaitė ir Gintas Umbrasas, Gegužės 1-osios profesinės sąjungos koordinatorius Jurgis Valiukevičius, o pokalbį moderavo Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkė Ieva Budraitė.

Visą diskusiją galite žiūrėti čia:

https://www.facebook.com/watch/live/?ref=watch_permalink&v=1392173244775113