Lietuva yra viena iš prasčiausių Europos Sąjungoje atliekas tvarkančių valstybių. Žmonės vis dar rūšiuoja vangiai. Lietuvoje į sąvartynus pašalinama apie 70 proc. atliekų, tarp kurių yra perdirbimui ir tolimesniam panaudojimui tinkamos antrinės žaliavos. O kokia situacija Druskininkų savivaldybėje?
Lapkričio 15 d. apie druskininkiečių atliekų tvarkymo įpročius domėjosi Lietuvos žaliųjų partijos Druskininkų skyriaus nariai, kurie Druskininkų mieste, Viečiūnuose bei Leipalingyje vietos gyventojams surengė informacinę akciją apie rūšiavimą ir jo svarbą.
„Šį mėnesį važinėjame po visą Lietuvą, apžvelgdami esamą situaciją ir bendraudami su žmonėmis apie jų atliekų tvarkymo įpročius ir problemas, mokydami, kaip teisingai rūšiuoti. Galiu tik pasidžiaugti esama situacija Druskininkuose. Mieste ir didesnėse gyvenvietėse tikrai yra sudarytos puikios sąlygos rūšiuoti atliekas. Kiek blogesnė situacija yra kaimiškose vietovėse, toliau nuo gyvenvietės centro įsikūrusiems žmonės, kurie skundžiasi, jog jiems duotas tik vienas konteineris ir atliekos surenkamos gan retai“, – sakė druskininkietis, Lietuvos žaliųjų partijos Pilietinių iniciatyvų komiteto pirmininkas Laurynas Okockis.
Akcijos organizatorius maloniai nustebino vyresnio amžiaus žmonių sąmoningumas. Paklausti, ar rūšiuoja, jie stebėjosi, ar dar yra žmonių, kurie nerūšiuoja, nes jiems tai – jau natūralus įprotis. Pastebėta, jog kiek vangesnis yra jaunimas, kuris teisinasi neturintis tam pakankamai laiko, nors mokyklinio amžiaus vaikai jau ne tik patys gerai žino, kaip teisingai rūšiuoti, bet ir pamoko savo tėvus.
Pasak L. Okockio, druskininkiečius rūšiuoti motyvuoja ne tik tam sudarytos geros sąlygos (rūšiavimo konteineriai prie daugiabučių, individualių namų gyventojams skiriami konteineriai antrinėms žaliavoms), bet ir už neteisingą atliekų tvarkymą gresiančios baudos. Tačiau jis abejoja ar baudos yra tikrai tinkamas atliekų tvarkymo problemos sprendimas.
„Būtina užtikrinti, kad atliekos būtų tvarkomos teisingai ir ugdyti gyventojų sąmoningumą, tačiau vertėtų pagalvoti ir apie pozityvesnę motyvaciją. Teisingai rūšiuojantys turėtų už atliekų tvarkymą mokėti mažiau, nes gyventojai, nuo buitinių atliekų atskiriantys stiklą, plastiką, popierių, padaro gerą darbą atliekų tvarkymo įmonėms, atliekų vežėjas mažiau buitinių atliekų išveža į sąvartyną, jam nereikia mokėti brangaus sąvartyno mokesčio. Ši nauda galėtų būti pasidalinama su gyventojais. Šiuo metu dėl motyvacijos rūšiuojantiems Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas, Seimo narys Linas Balsys dirba Aplinkos apsaugos komitete“, – teigė L. Okockis.
Akcijos metu Druskininkų miesto gyventojai pasidalino savo žiniomis apie atliekų tvarkymą, o taip pat buvo supažindinti su dažnai pasitaikančiais atliekų rūšiavimo mitais, gavo rūšiavimo taisykles, kaip teisingai atsisveikinti su buityje susidarančiomis atliekomis.
Šis renginys yra Europos Parlamento visoje Europos Sąjungoje organizuojamos „Atliekų mažinimo savaitės“ dalis.