L. Balsys: Žinybiniai Finansų ministerijos interesai neturi žlugdyti renovacijos

Seimo narys, Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas Linas Balsys Seimo posėdžių sekretoriate įregistravo pasiūlymą kitų metų valstybės biudžete išbraukti 14 projekto straipsnį, kuris įgalintų Finansų ministeriją nusavinti didžiąją dalį Klimato kaitos specialiosios programos (KKSP) lėšų, iš kurios  finansuojama net 25 proc. renovacijos ir kitų energijos taupymą skatinančių projektų.

Šiuo metu Aplinkos ministerija, administruojanti KKSP lėšų skyrimą, jau turi patvirtintus įsipareigojimus už 180 milijonų litų (52,1 mln. eurų) projektų vykdytojams už 2012–2013 metus. Didžioji dalis šių projektų vykdoma, dauguma finansavimo sutarčių pasirašyta. Jei, kaip numato Vyriausybės Seimui pateiktas 2015 m. valstybės ir savivaldybių biudžeto projektas, KKSP likutinės lėšos bus nusavintos bendrosioms biudžeto reikmėms, visi pradėti projektai žlugs, o teismuose gali atsirasti nemažai teisėtų ieškinių.

„Žodžiais valdančioji koalicija aktyviai pasisako už daugiabučių namų, vaikų darželių ir mokyklų renovaciją, tačiau realiais darbais elgiasi priešingai. Jeigu priimtume finansų ministro Rimanto Šadžiaus pateiktą biudžeto projektą, kitais metais iškart būtų sužlugdytas tik įsibėgėjantis renovacijos procesas, nutrūktų parama investicijoms į biokuro katilų statybą bei energijos vartojimo efektyvumui didinti. Negana to, pažeistume Lietuvos tarptautinius įsipareigojimus pagal sutartis su kitomis valstybėmis ir galimai sulauktume sankcijų, būtų sugadinta šalies reputacija“, – teigia L. Balsys.

Parlamentaro L. Balsio teigimu, sužlugdžius renovaciją, sustabdžius investicijas į biokuro platesnį vartojimą, iš Lietuvos žmonių atimama galimybė mažiau mokėti už šildymą, ir toliau skatinamas dujų (tarp jų ir iš „Gazprom“) vartojimas, didinama priklausomybė nuo importuojamų energetikos išteklių, kas yra tiesioginė grėsmė Lietuvos energetiniam, tuo pačiu –  ir nacionaliniam saugumui.

Seimo Aplinkos apsaugos komitetas, kurio narys yra L. Balsys, svarstė šį klausimą ir vienabalsiai nutarė siūlyti Vyriausybei kitų metų biudžeto projekte išbraukti minėtą straipsnį, kuriuo bus visiškai apribojamos galimybės naudoti susidariusį Klimato kaitos specialiosios programos lėšų likutį.