L. Balsys paragino Europos Parlamentą skirti didesnį dėmesį efektyvesniam atsinaujinančios energijos išteklių panaudojimui

Antradienį Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas, Seimo narys Linas Balsys, pasisakydamas Briuselyje Europos Parlamento Pramonės, mokslinių tyrimų ir energetikos komiteto bei Lietuvos Respublikos Seimo Ekonomikos komiteto surengtame jungtiniame komitetų posėdyje ,,ES energijos vidaus rinka XXI amžiui“, paragino daugiau investuoti į atsinaujinančią energetiką ir didinti jos efektyvumą.

„Europos energetikos rinkos efektyvumas priklausys tik tai nuo to, kaip greitai Europa pasirinks, kur investuoja: ar į praeito amžiaus, atgyvenusią rudąją energetiką, t.y. iškastinį kurą, ar į pažangią, šiuolaikinę XXI amžiaus žaliąją – atsinaujinančių energetikos šaltinių energetiką. Jei Europos Sąjunga aštuonerius metus teiks paramą vėjo ar saulės jėgainėms, tai likusius 20 metų jos gamins pačią pigiausią, konkurencingiausią elektros energiją. Tai įrodo Danijos pavyzdys. Tačiau dabar visus 50 metų mokesčių mokėtojų sąskaita labai stipriai buvo remiama atominė energetika. Šiandien vienintelė sritis, kuri tikrai gali garantuoti energetinę nepriklausomybę ir tiekimo garantiją – atsinaujinanti energetika“, – sakė L. Balsys.

Kaip vieną iš didžiausių grėsmių šiandieniniame energetikos sektoriuje L. Balsys įvardino branduolinės energetikos, skalūnų ir anglies pramonės lobizmą. „Ši pramonė jau suprato, kokie galingi, efektyvūs ir pigūs yra atsinaujinantys energetikos šaltiniai ir darys viską, kad būtume priklausomi nuo jų, o ne nuo gamtos ir mūsų pačių“, – kalbėjo Seimo narys.

Posėdžio metu Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas paragino Europos Parlamentą suteikti žmonėms galimybę patiems pasirinkti, kokių šaltinių energiją šie nori naudoti savo buityje. „Leiskime žmonėms investuoti į smulkius, mikro elektros projektus, leiskime kiekviename name pastatyti mažą saulės jėgainę ir jūs pamatysite, kaip greitai ir kokį didelį kiekį turėsime pigios elektros energijos“, – teigė L. Balsys.

L. Balsys taip pat pasiūlė Europos Parlamentui priimti direktyvą, kuri įpareigotų vietos tinklų operatorius priimti perteklinę, pigią, paprastų žmonių savo namuose pagamintą energiją bei įpareigotų plėtoti išmaniuosius tinklus (vadinamuosius „smart grid“). Pasak Seimo nario, be jų negalėtume turėti efektyvių elektros jungčių ir pilnai išnaudoti atsinaujinančios energetikos.